Ludzie i Pieniądze

Prowadzi:  Iwona Wysocka

09:30

czwartek,

05 marca 2020

Koronawirus jeszcze bardziej przyspieszy proces odchodzenia od gotówki? WHO zaleca korzystanie z kart płatniczych

Ciężkie czasy dla gotówki. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca korzystanie z kart płatniczych zamiast banknotów, bo one mogą przyczyniać się do rozprzestrzeniania się wirusa. W ubiegłym miesiącu banki w Chinach i Korei zaczęły dezynfekować banknoty, by zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii. Jak koronawirus może zmienić świat? Czy zniknie gotówka, a w przyszłości imprezy targowe będą odbywały się też on-line w internecie? 
Między innymi o tym rozmawialiśmy w audycji Ludzie i Pieniądze. Gośćmi Iwony Wysockiej byli: Jerzy Czuczman, prezes Polskiego Forum Technologii Morskich oraz Marek Krzykowski, menadżer AK Construction, były prezes International Paper.

- Banknoty często są już tak zabrudzone, że mogą mieć wszystkie choroby w sobie, nie tylko koronawirusa, o tym nie powinniśmy zapominać. W tej chwili zachowujemy się jakby inne choroby przestały istnieć - komentował Marek Krzykowski. - Jest to pewien proces odchodzenia od gotówki - dodawał.  

Jerzy Czuczman odniósł się do globalnego wpływu epidemii na gospodarkę. - Sytuacja jaka jest w tej chwili, to pewnego rodzaju otrzeźwienie. To pokazuje, że nie można pobierać i wysyłać całej produkcji do Chin. Koszt bezpieczeństwa też jest istotny, a w takich sytuacjach on się multiplikuje. To zdecydowana szansa dla Europy. Powinno rozważyć się pewne sektory działania, które są strategiczne i które należałoby stale utrzymywać w Europie, po to aby przeciwdziałać sytuacjom kryzysowym, takim jak w tej chwili. Mamy moment pewnego przemyślenia nowej strategii działania dla Europy - komentował Jerzy Czuczman.