Ludzie i Pieniądze

Prowadzi:  Artur Kiełbasiński

09:35

środa,

09 października 2019

Energia wiatrowa przyczyni się do rozwoju pomorskich portów? "Na pewno dojdzie do wspólnych rozmów"

Niedaleko Pomorza, na terenie dawnej kopalni węgla brunatnego Adamów, powstaje Farma Wiatrowa Przykona o mocy 31 MW. Inwestycja, za którą odpowiedzialna jest spółka Energa OZE, ma być gotowa w II kwartale 2020 roku. W jej skład wejdzie dziewięć wiatrowych generatorów energii.

O tej inwestycji, a także jej znaczeniu dla rozwoju pomorskich portów, rozmawiali Grzegorz Ksepko, prezes Energa S.A. i Maciej Krzesiński, dyrektor ds. współpracy międzynarodowej portu w Gdyni. Rozmowę prowadził Artur Kiełbasiński.

Artur Kiełbasiński pytał prezesa Energi, na jakim etapie jest inwestycja. - Pierwszy wiatrak już stoi albo będzie stał jutro. W planach mamy dalszy rozwój tego terenu, być może staną tam także panele fotowoltaiczne, być może kolejne wiatraki. W niedającej się określić przyszłości chcielibyśmy, żeby produkcja sięgnęła 60, a może nawet 100 MW. W ogóle Energa jest zielonym liderem, jeżeli chodzi o krajową energetykę - opowiadał na antenie Radia Gdańsk prezes Grzegorz Kspeko.

W audycji omawiane było także wykorzystanie energii wiatrowej do zasilania pomorskich portów. Bezprecedensowy okres rozwoju w polskich portach nakreśla kolejne inwestycje, które będą miały duże zapotrzebowanie energetyczne. Rozwiązaniem może okazać się energia wiatrowa. - Energetyka wiatrowa jest istotna. Zresztą my, jako Port Gdynia, jesteśmy dzisiaj liderem, jeżeli chodzi o transport i przeładunki różnego rodzaju elementów wież wiatrowych. W tym aspekcie jesteśmy pomocni polskiej energetyce. Ale nasze inwestycje, jak Port Zewnętrzny, będą miały olbrzymie zapotrzebowanie energetyczne. Na pewno dojdzie w pewnym momencie do wspólnych rozmów - mówił Maciej Krzesiński.