Kresowy Salonik

Prowadzi:  Michał Rzepiak i Andrzej Urbański

17:05

sobota,

16 października 2021

Archiwalna audycja z Andżeliką Borys i rozmowa z córką prof. Świackiego w "Kresowym Saloniku Radia Gdańsk"

W poniedziałek skończy 48 lat. Jednak tym razem Andżelika Borys, prezes Związku Polaków na Białorusi, swoje urodziny spędzi w ciężkich warunkach w więzieniu śledczym w Żodzinie pod Mińskiem. Władze białoruskie bezpodstawnie oskarżają ją, podobnie jak więzionego Andrzeja Poczobuta, o podżeganie do nienawiści na tle narodowościowym i rehabilitację, czy też gloryfikację, nazizmu.

W "Kresowym Saloniku Radia Gdańsk" wracamy do rozmowy, którą przeprowadziliśmy z panią prezes przed jej aresztowaniem, a także opowiadamy o akcjach, które w jej obronie organizują przyjaciele z portalu informacyjnego Związku Polaków na Białorusi - znadniemna.pl.

W audycji zaglądamy do Lwowa, gdzie są nasi korespondenci: Karina Wysoczańska i Eugeniusz Sało. Posłuchamy również kresowego kalendarium historycznego, które przygotowuje Daniel Wojciechowski.

NAUCZYCIEL I SPOŁECZNIK

W nawiązaniu do obchodów Dnia Edukacji Narodowej przedstawiamy państwu osobę prof. Stanisława Świackiego, nauczyciela i społecznika, który, ukształtowany w II Rzeczypospolitej, potrafił przekazać nie tylko wiedzę, ale i wpoić młodzieży właściwy system wartości w trudnych latach powojennych. Naszym gościem jest córka prof. Świackiego, pani Joanna Raubo. 

 

Na zdjęciu: Fragment plakatu z Andżeliką Borys/Anna Raubo, córka prof. Stanisława Świackiego.

(Fot. Radio Gdańsk/Aleksandra Nietopiel/Michał Rzepiak)