Kresowy Salonik

Prowadzi:  Michał Rzepiak i Andrzej Urbański

17:05

sobota,

09 października 2021

Poloneza czas zacząć... w "Kresowym Saloniku Radia Gdańsk"

110 par tegorocznych maturzystów z siedmiu polskich szkół na Litwie na placu Katedralnym w Wilnie zatańczyło tradycyjnego poloneza. W "Kresowym Saloniku Radia Gdańsk" wróciliśmy do tamtych chwil, które stanowią symboliczne zakończenie egzaminów maturalnych. Porozmawialiśmy o perspektywach, możliwościach i planach młodych Polaków, na co dzień mieszkających w Wilnie i okolicach.

W audycji opowiedzieliśmy także o szczególnej nagrodzie "Semper Fidelis", którą IPN corocznie przyznaje osobom prywatnym, instytucjom i organizacjom społecznym, które dbają o dziedzictwo polskich Kresów Wschodnich.

W "Kresowym Saloniku" nawiązaliśmy także do tegorocznego XIII Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci, który odbył się w Gdyni. Na festiwalu wyróżnienie zdobył reportaż radiowy "Mecz, który zapamiętam do końca życia", opowiadający o wyjątkowej postaci - Michale Franku, lekarzu, sędzim piłkarskim, komentatorze sportowym Polskiego Radia, konspiratorze podczas II wojny światowej, więźniu Pawiaka i Szucha.


Oczywiście nie zabrakło historycznych refleksji Daniela Wojciechowskiego i relacji prosto z Wilna red. Walentego Wojniłły.

(fot. Radio Gdańsk/Andrzej Urbański)