Kresowy Salonik

Prowadzi:  Michał Rzepiak, Andrzej Urbański

17:05

sobota,

02 października 2021

Bez nich Polska byłaby inna, czyli z Andrzejem Pisalnikiem o liderach Związku Polaków na Białorusi [KRESOWY SALONIK RADIA GDAŃSK]

Minęło pół roku od uwięzienia przez reżim Aleksandra Łukaszenki liderów Związku Polaków na Białorusi - prezes Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta, członka zarządu głównego. W audycji "Kresowy Salonik Radia Gdańsk" rozmawialiśmy o ich sytuacji z Andrzejem Pisalnikiem, sekretarzem Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi i redaktorem naczelnym portalu Znadniemna.pl.

W "Kresowym Saloniku" wspomnieliśmy także majora Józefa Rusaka, żołnierza wileńskich oddziałów partyzanckich Armii Krajowej, który odszedł 25 września w wieku 101 lat. Warto przypomnieć, że po wojnie trafił na tak zwane Ziemie Odzyskane i zanim się na nich zadomowił, spędził pięć lat do 1953 roku w komunistycznym więzieniu. W audycji przypomnieliśmy także podporucznika Henryka Wieliczkę pseudonim "Lufa", żołnierza Piątej i Szóstej Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, zamordowanego przez komunistów 14 marca 1949 roku w Więzieniu na Zamku Lubelskim - jego szczątki odnaleziono i zidentyfikowano dzięki pracom Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej.

Nasi  korespondenci lwowscy - Karina Wysoczańska i Eugeniusz Sał - opowiedzieli, co słychać we Lwowie, a Daniel Wojciechowski przybliżył nam kresowe wydarzenia historyczne. Nie zabrakło informacji o Helenie Modrzejewskiej oraz wrześniowej bitwie obronnej korpusu ochrony pogranicza z Sowietami pod Szackiem.
Michał Rzepiak i Andrzej Urbański