Kresowy Salonik

Prowadzi:  Michał Rzepiak i Andrzej Urbański

17:05

sobota,

11 września 2021

Sówka z Muzeum Szkolnictwa na Wileńszczyźnie w Orzełówce [KRESOWY SALONIK RADIA GDAŃSK]

Po zamknięciu szkoły w Orzełówce, niedaleko Niemenczyna, powstało pytanie, jak zagospodarować budynek, żeby nie dopuścić do jego zniszczenia. 5 lat później budynek przekazano dla Muzeum Etnograficznego Wileńszczyzny. Właśnie wtedy powstała idea wykorzystania go do prowadzenia pracy oświatowej i badawczej w zakresie historii szkolnictwa na Wileńszczyźnie.
Decyzją Samorządu Rejonu Wileńskiego w 2019 roku zostało utworzone Muzeum Szkolnictwa na Wileńszczyźnie w Orzełówce, funkcjonujące jako filia Muzeum Etnograficznego Wileńszczyzny. I właśnie o tym wyjątkowym miejscu, które służyć będzie integracji Polaków mieszkających na Wileńszczyźnie i społeczności lokalnej - opowiemy w Kresowym Saloniku Radia Gdańsk. A naszym gościem będzie Marian Dzwinel, kierownik Muzeum.

Czy zdążyli Państwo uwić palmę, zasmakować specjałów wileńskiej kuchni i przynieść do domu trochę słoniny, czarnego chleba lub słoiczek miodu? W audycji wrócimy także do zakończonego w naszym mieście Festiwalu Wilno w Gdańsku.

Jak zwykle zajrzy do nas Daniel Wojciechowski i podzieli się ciekawostkami historycznymi a także Walenty Wojniłło z portalu wilnoteka.lt. Nie zabraknie dobrej muzyki i ciekawostek o Lemie.