Kresowy Salonik

Prowadzi:  Michał Rzepiak i Andrzej Urbański

17:10

sobota,

10 kwietnia 2021

Katyń – pamiętamy! W "Kresowym Saloniku Radia Gdańsk" przypominamy o zbrodni sprzed 81 lat

Sowieckie kłamstwo katyńskie towarzyszyło nam przez kilkadziesiąt lat. W Polsce Ludowej słowo "Katyń" było zakazane, a jeżeli pojawiało się w oficjalnym obiegu, to wyłącznie jako hitlerowska zbrodnia.

Dopiero w 1990 roku władze sowieckie przyznały się do zamordowania ponad dwudziestu tysięcy polskich oficerów, nazywając Katyń "jedną z najcięższych zbrodni stalinizmu".

W "Kresowym Saloniku Radia Gdańsk" naszymi gośćmi byli prof. Małgorzata Książek-Czermińska, urodzona na Wołyniu, córka zamordowanego w Katyniu kpt. Józefa Książka oraz urodzona na Polesiu pani Emilia Maćkowiak, córka zamordowanego w Twerze Wojciecha Malinowskiego, przodownika Policji Państwowej, założycielka i wieloletnia prezes Gdańskiej Rodziny Katyńskiej. 10 kwietnia 2010 roku miała lecieć do Katynia prezydenckim samolotem wraz z delegacją państwową.

W audycji opowiedzieliśmy również o wystawie przygotowanej przez gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, poświęconej gen. Mariuszowi Zaruskiemu, zasłużonemu dla Rzeczypospolitej legioniście, taternikowi i żeglarzowi, w 80. rocznicę jego śmierci.