Kresowy Salonik

Prowadzi:  Andrzej Urbański i Michał Rzepiak

17:05

sobota,

31 października 2020

Listopadowa zaduma i refleksja z lwowskimi lwami w tle

Listopadowa zaduma i refleksja w "Kresowym Saloniku Radia Gdańsk" przenosi nas myślami do tych, którzy odeszli, ale wciąż pozostają w naszej pamięci. W audycji opowiadamy, jak rodacy za naszą wschodnią granicą troszczą się o polskie miejsca pamięci.

Wiemy, jak wiele cmentarzy, które znajdują się na Litwie, Ukrainie czy na Białorusi, jest w opłakanym stanie. Tym bardziej warto docenić inicjatywę Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Lidzkiej z Gdańska, które podjęło się renowacji polskiego cmentarza w Lidzie. Opowiada o tym pani Jadwiga Kopeć, prezes stowarzyszenia. A gościem "Kresowego Saloniku" jest Janusz Balicki, prezes Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi z którym rozmawiamy o Cmentarzu Orląt Lwowskich.

NASTRÓJ W WILNIE

Łącząc się z naszym stałym wileńskim korespondentem Walentym Wojniłło, redaktorem polskiego portalu Wilnoteka.lt, dowiedzieliśmy się, jaki nastrój panuje w Wilnie przed tegorocznymi Zaduszkami. A Daniel Wojciechowski w kresowym kalendarium, jak zwykle ze swoim wnikliwym darem wynajdywania ciekawych historii, opowiada m.in. o żołnierzach Korpusu Ochrony Pogranicza.

Zapraszamy do "Kresowego Saloniku".

 

Na zdjęciu: Janusz Balicki, prezes Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie