Kresowy Salonik

Prowadzi:  Michał Rzepiak i Andrzej Urbański

17:15

sobota,

17 października 2020

Solidarność z Białorusią oraz zakopiańskie historie

Tym razem w "Kresowym Saloniku Radia Gdańsk" przenieśliśmy się wraz z państwem w polskie Tatry. Rozmawialiśmy zarówno o wodogrzmotach Mickiewicza, kresowych wizerunkach maryjnych, a także o tajemniczym domu na Olczańskim Wierchu.

Naszym gościem była Andżelika Borys, która opowiedziała o obecnej sytuacji Polaków na Białorusi i walce o wolność i solidarność.

Nie zabrakło też utworów Hemara w wykonaniu Zofii Terne, a także E. Bodo.

KAPLICA Z DZIEŁAMI OJCA WITKACEGO

Będąc w Jaszczurówce, to dziś dzielnica Zakopanego, warto odwiedzić piękną drewnianą kaplicę Najświętszego Serca Jezusowego z początku XX wieku, którą zaprojektował Stanisław Witkiewicz, ojciec Witkacego.

Wnętrze kaplicy zdobią, zaprojektowane przez Witkiewicza, piękne witraże, przedstawiające Matkę Boską Częstochowską i Matkę Boską Ostrobramską oraz herby Rzeczpospolitej Obojga Narodów Polski i Litwy. To z pewnością dlatego, że Stanisław Witkiewicz, malarz, architekt, pisarz i teoretyk sztuki, popularyzator stylu zakopiańskiego, który w 1890 roku osiadł w Zakopanem, pochodził ze Żmudzi ze wsi Poszawsze niedaleko Szawli. Dziś te miejscowości znajdują się na Litwie.

HISTORYCZNY CMENTARZ

Warto przypomnieć, że Stanisław Witkiewicz spoczywa na znanym zakopiańskim cmentarzu na Pęksowym Brzysku, podobnie jak urodzony w Stryju Kornel Makuszyński. Na tym samym cmentarzu znajduje się także symboliczny grób gen. Mariusza Zaruskiego, pioniera polskiego żeglarstwa i taternictwa, który zmarł w 1941 roku w więzieniu NKWD w Chersoniu. Warto, będąc w Zakopanem, odwiedzić ten mały, zabytkowy cmentarzyk.

Niektórych może zaskoczyć wizerunek wileńskiej Matki Miłosierdzia, umieszczony w przydrożnej kapliczce, znajdującej się w Bukowinie Tatrzańskiej nieopodal domu nr 28 na Olczańskim Wierchu. Być może ma to związek z pobytem w 1904 roku w Bukowinie marszałka Józefa Piłsudskiego, o czym zaświadcza umieszczona na domu okolicznościowa tablica. I o tej historii opowiada w audycji pani Helena Głód, właścicielka historycznego domu na Olczańskim Wierchu.