Komentarze Radia Gdańsk

Prowadzi: 

09:05

czwartek,

11 lipca 2019

"Powinna się opierać na danych". Komentatorzy o wypowiedzi prezydent Dulkiewicz ws. prób samobójczych wśród uczniów

"Tej wiosny niemal każdego dnia dostawałam wiadomości o kolejnych próbach samobójczych w ostatnich klasach podstawówki czy gimnazjum". Tak w jednej ze stacji telewizyjnych powiedziała Aleksandra Dulkiewicz. Prezydent Gdańska dodała, że to wina presji jaką na młodych ludzi wytworzyła reforma edukacji rządu Prawa i Sprawiedliwości. Wypowiedź prezydent Gdańska odbiła się szerokim echem. O zdanie zapytaliśmy także naszych komentatorów.

Gośćmi Komentarzy w Radiu Gdańsk byli: Łukasz Cora z Uniwersytetu Gdańskiego oraz Michał Lange z Gazety Bałtyckiej. Rozmowę prowadził Sylwester Pięta.

- Chwała samorządowi gdańskiemu i innym samorządom, że starały się naprawić błędy Ministerstwa Edukacji Narodowej i minister Zalewskiej, która zrejterowała do Parlamentu Europejskiego, zostawiając system edukacji w dekompozycji. Młodzi ludzie ewidentnie są pod ogromną presją. To jest podwójny rocznik, ponad 700 tys. dzieci. Samorządy nie były na to przygotowane. Od lat zauważamy ogromnie depresyjne zachowania wśród dzieci i młodzieży szkolnej. To może faktycznie przyczyniać się do tego, że jest wzrost liczby prób samobójczych. Nie mam twardych danych, więc trudno mi się wypowiadać, czy ta opinia pani prezydent ma swoje uzasadnienie. Natomiast z pewnością coś jest na rzeczy - dodawał pracownik Uniwersytetu Gdańskiego.  

- Wypowiedź była prawdziwa, natomiast treść całkowicie fałszywa i skandaliczna - ocenił Michał Lange. - Pani prezydent jako urzędniczka powinna się opierać na danych. Ja czekam na raport, który udowodni, że rządy i decyzje polityczne danej grupy spowodowały, że wzrosła liczba samobójstw. Jeżeli takie dowody się nie pojawiają, to mamy do czynienia z wprowadzeniem opinii publicznej w błąd - komentował dziennikarz.