Komentarze Radia Gdańsk

Prowadzi:  Andrzej Urbański

09:05

środa,

10 lipca 2019

Komentatorzy o sporze wokół specustawy ws. Westerplatte: "Mamy do czynienia ze stowarzyszeniem bezinteresownej nienawiści"

Senackie komisje kultury i środków przekazu oraz infrastruktury z poprawkami przyjęły specustawę dotyczącą zagospodarowania terenu Westerplatte w Gdańsku. W posiedzeniu wzięli udział przedstawiciele rządu oraz władz Gdańska. Co z tej dyskusji wyniknie i jaki będzie jej finał?

Gośćmi Andrzeja Urbańskiego byli: aktor filmowy, teatralny i autor książek Jakub Kornacki oraz dziennikarz i fotoreporter Robert Kwiatek. 


- W ogóle nie rozumiem tego oporu ze strony władz Gdańska. Państwo chce dołożyć pieniądze, chyba 150 mln złotych, żeby zrobić coś z tym miejscem. Natomiast miasto blokuje te działania, czym według mnie działa na niekorzyść Gdańska. Nie potrafię się z tym pogodzić. Doskonale wiemy jak obecnie wygląda Westerplatte, w jakim jest stanie i co się tam znajduje. To święte miejsce dla Polaków. Obecnie mamy tam w zasadzie pustynię - mówił Robert Kwiatek.

- Mamy do czynienia ze stowarzyszeniem bezinteresownej nienawiści. Chodzi o to, żeby wykorzystać każdą możliwą okazję do bicia medialnej piany, a także stwarzać wrażenie, że dzieje się coś strasznego, że Polakom odbiera się swobody obywatelskie. Ogólnie w przypadku Westerplatte obraz pokazuje więcej niż tysiąc słów. W internecie można znaleźć zdjęcia, jak ono w tym momencie wygląda. Jeżeli tam znajduje się śmieciowisko, to trzeba w końcu coś zrobić na tym terenie - dodał Jakub Kornacki.