Komentarze Radia Gdańsk

Prowadzi: 

09:05

czwartek,

04 lipca 2019

"Musimy myśleć o tym miejscu w szerszej perspektywie". Komentatorzy o sporze wokół Westerplatte

Trwa spór w sprawie zagospodarowania historycznych terenów na Westerplatte. Aleksandra Dulkiewicz powiedziała, że Jarosław Sellin odrzucił jej propozycję porozumienia. Jak ten konflikt może wpłynąć na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej?

Gośćmi audycji Komentarze Radia Gdańsk byli Łukasz Cora z Uniwersytetu Gdańskiego oraz Artur Ceyrowski z wPolityce.pl.

- Trzeba wyjść z tego impasu. Pani prezydent i pan minister muszą się porozumieć. Nie widzę dobrej drogi do rozwiązania konfliktu o miejsce pamięci dla Polski i gdańszczan. Trzeba po prostu usiąść i porozmawiać. Musi dojść do porozumienia, taka sytuacja, jaka miała miejsce wczoraj, nie rokuje dobrze. Myślę, że jest jeszcze czas, żeby osiemdziesiątą rocznicę początku drugiej wojny światowej przeprowadzić godnie i z należnym jej splendorem - mówił Łukasz Cora. 

- W skali mikro kluczową datą jest 1 września, ale musimy myśleć o tym miejscu w szerszej perspektywie. Polski rząd chce kształtować politykę historyczną w bardzo konkretny sposób. Westerplatte to jedno z kluczowych miejsc. Fakt, że nie zostało ono historycznie zagospodarowane, jest ogromną ujmą dla wszystkich, którzy się tym wcześniej zajmowali - dodał Artur Ceyrowski.