Komentarze Radia Gdańsk

Prowadzi:  Andrzej Urbański

09:05

środa,

12 czerwca 2019

Czy księża w Polsce mogą się czuć bezpiecznie? "W powołanie wpisane jest też cierpienie"

W poniedziałek na Ostrowie Tumskim w centrum Wrocławia ksiądz został ugodzony nożem. Czy kapłani w Polsce mogą się czuć bezpiecznie?
Między innymi o tym rozmawiali goście audycji Komentarze Radia Gdańsk: Robert Kwiatek, fotoreporter i publicysta, dawny działacz opozycji FMW oraz ks. Krzysztof Ławrukajtis, współzałożyciel Bractwa św. Pawła i kapelan aresztu śledczego.

- Czuję się bardzo bezpiecznie, dlatego że cokolwiek by się mogło wydarzyć, to wierzymy w Opatrzność Bożą. To, co się dzieje w naszym życiu, jest też za zgodą Pana Boga i jest doświadczeniem jego opieki - mówił ks. Krzysztof. Pytany o to, czy incydent może sprawić, że księża zamkną się w swoich plebaniach, odpowiedział, że jego zdaniem nic takiego się nie stanie. - Będziemy wychodzić do ludzi. Tym bardziej, jeżeli są trudne sytuacje, to naszym powołaniem jest być zawsze blisko nich - mówił. 

- Dla mnie są to rzeczy dramatyczne i nie do pojęcia, natomiast faktycznie kapłaństwo jest powołaniem, a w to powołanie jest wpisane też cierpienie. Nie mówię, że wszyscy księża mają swoje życie oddawać za wiarę, natomiast muszą się liczyć z takimi czynami. Przykro, że dzieje się to w Polsce, bo wydawałoby się, że takie rzeczy są tu niemożliwe - mówił Robert Kwiatek.