Komentarze Radia Gdańsk

Prowadzi: 

09:57

czwartek,

21 lutego 2019

Jakie znaczenie ma obalenie pomnika ks. Jankowskiego? "Ten incydent pokazuje, że społeczeństwo musi wziąć sprawy we własne ręce"

Przewrócony pomnik ks. Henryka Jankowskiego wywołał spore poruszenie w społeczeństwie. Do incydentu doszło w nocy ze środy na czwartek. - Społeczeństwo pokazuje, że w naszym kraju nie ma miejsca na honorowanie osób, które dopuściły się takich okropieństw - mówili goście Komentarzy Radia Gdańsk.

Gośćmi Sylwestra Pięty byli Elżbieta Jachlewska - Inicjatywa Feministyczna oraz Michał Lange - Gazeta Bałtycka. 


- Jest to incydent symboliczny. Myślę, że sprawcom niewątpliwie chodziło o to, żeby zamanifestować niechęć prawdopodobnie nie do samego księdza Jankowskiego, ale wobec kościoła, który od lat zmaga się z problemem pedofilii. Mimo że podjęto próby rozwiązania go, to jednak nadal się to nie udało. Kościół bez wątpienia ma problem z pedofilią i myślę, że dopóki nie zostanie rozwiązany, takie incydenty będą miały miejsce - mówił Michał Lange.

- To, co się stało w nocy, pokazuje, że społeczeństwo musi wziąć sprawy we własne ręce. Nie pomogły petycje, nie pomogły manifestacje, czy też duży reportaż Bożeny Aksamit, która opisywała czyny Henryka Jankowskiego. W związku z tym doszło do takich akcji aktywistów, które pokazują, że w naszej społeczności i kraju nie ma miejsca na honorowanie osób, które dopuściły się takich okropieństw - dodała Elżbieta Jachlewska.