Komentarze Radia Gdańsk

Prowadzi:  Agnieszka Michajłow

09:05

piątek,

10 sierpnia 2018

O co tak naprawdę chodzi w sporze o obchody Westerplatte? Analizują Komentatorzy Radia Gdańsk

Walka o symbol, konfrontacja prezydenta Gdańska z partią rządzącą, spór o apel smoleński, a może ruchy przed wyborami samorządowymi? O co tak naprawdę chodzi w sporze o obchody na Westerplatte?
W czwartek doszło do sporu na linii Mariusz Błaszczak - Paweł Adamowicz. Przedmiotem różnicy zdań jest obecność wojska polskiego na obchodach na Westerplatte. Szef ministerstwa obrony narodowej uważa, że zostało ono wykluczone z obchodów. Paweł Adamowicz podkreśla, że odebrana została tylko możliwość odczytania apelu pamięci, który wygłoszony ma zostać przez przedstawiciela harcerzy. Komentarze Radia Gdańsk na ten temat poprowadziła Agnieszka Michajłow. Jej gośćmi byli: Jacek Rybicki - publicysta i związkowiec Jan Błaszkowski - Fakty TVN.

- Tu nie chodzi o wojsko, jak próbują przekonywać obie strony sporu. Tu chodzi o apel smoleński - stwierdził Jan Błaszkowski. - Od czasów, kiedy ministrem obrony narodowej został Antoni Macierewicz jest oficjalna decyzja, że warunkiem obecności wojska na patriotycznych uroczystościach jest odczytanie apelu smoleńskiego. Bez tego nie będzie kompanii honorowej. Jeśli Adamowicz nie chce, żeby podczas uroczystości na Westerplatte wspominano ofiary katastrofy smoleńskiej, to po prostu nie zaprasza wojska.


Inne zdanie ma Jacek Rybicki. - Moim zdaniem nie chodzi ani o apel smoleński, ani obecność wojska. Tu chodzi o cyniczną prowokację Pawła Adamowicza, w którą złapał się minister Błaszczak. Przypomnijmy, że Paweł Adamowicz nie jest kandydatem Platformy Obywatelskiej i toczy się tu walka o podobny elektorat, czyli kto będzie liderem antypisowskiej krucjaty. Paweł Adamowicz od wielu lat aspiruje do takiego liderowania - podkreślił.