Komentarze Radia Gdańsk

Prowadzi:  Jacek Naliwajek

09:05

wtorek,

10 lipca 2018

Rozbudowa Galerii Bałtyckiej w miejsce biurowca Hydrobudowy. Komentatorzy sceptyczni

Rozbiórka biurowca Hydrobudowy może się odbyć jeszcze tego lata - informuje Trójmiasto.pl. W efekcie przeniesiony zostanie kultowy dla wielu Bar Żuławski. Większym problemem wydaje się jednak plan przeniesienia potoku Strzyży.
O planach rozbudowy Galerii Bałtyckiej rozmawiali Komentatorzy Radia Gdańsk. Audycję poprowadził Jacek Naliwajek, a jego gośćmi byli: Małgorzata Puternicka - blogerka i Michał Stąporek - Trójmiasto.pl.

Rozbiórka biurowca Hydrobudowy w Gdańsku Wrzeszczu będzie krokiem do rozbudowania Galerii Bałtyckiej. Centrum handlowe ma zwiększyć swoją powierzchnię o 15 tysięcy metrów kwadratowych. - Chyba nie będzie już motywacji, żeby ruszać się gdziekolwiek poza centrum handlowe. Oczywiście trochę żartuję. Nieśmieszne jest za to podłoże całej tej rozbudowy. Już raz potok Strzyża był przekładany z powodu budowy galerii. W tej chwili okazuje się, że konieczne jest kolejne przeniesienie. Deweloper chce zarabiać i to normalne, ale jest też coś takiego jak interes mieszkańców - podkreślała Małgorzata Puternicka. 
 
Według Michała Stąporka deweloper powinien - podobnie jak to zrobiono w Forum Gdańsk - wybudować dwa budynki, między którymi będzie przepływała Strzyża. Dzięki temu, kanał mógłby pozostać nienaruszony. - Gdańsk musi walczyć z atakującymi nas w lipcu deszczami. Powstało sporo zbiorników retencyjnych, przy których zresztą są miejsca do rekreacji. Urzędnicy Gdańska jednak bardzo często chcą iść na rękę deweloperom - z sobie tylko znanych powodów. I przy tym nie uczą się na własnych błędach. Już teraz specjaliści mówią, że jeżeli skomplikujemy koryto kanału, czyli je zakrzywimy, to on będzie miał mniejszą przepustowość. Woda będzie płynęła wolniej. I po raz kolejny zostanie zalane skrzyżowanie Al. Grunwaldzkiej i Słowackiego, wyleje zbiornik Srebrniki i będzie cała masa szkód - zaznaczył.