Komentarze Radia Gdańsk

Prowadzi: 

09:05

środa,

17 maja 2017

Instagram, Facebook, Snapchat wylęgarnią zła? Pobicie nastolatki na gdańskim Chełmie ma związek z cyberprzemocą

- Portale społecznościowe są wylęgarnią złych rzeczy dotyczących młodzieży - mówi Jarosław Popek z Dziennika Bałtyckiego w Radiu Gdańsk. Zajście na gdańskim Chełmie, w czasie którego nastoletnie dziewczyny pobiły swoją rówieśnicę, jest też przykładem tego, jak działa cyberprzemoc.

- W brew pozorom nie wydarzyło się nic nadzwyczajnego, bójki zdarzały się zawsze. Wyjątkowe w tej sytuacji jest to, że powstał film, i na to rzuciły się media. Gdyby taki film nie powstał, ta historia by do nas nie trafiła - mówi Michał Stąporek z trojmiasto.pl.


TWÓRCY FILMU CHCIELI ZAISTNIEĆ W SIECI

Dziennikarze podkreślali, że film został opublikowany w serwisach społecznościowych po to, by jego twórcy "zaistnieli w sieci". Jednocześnie to właśnie tym żywiły się media.

INSTAGRAM, FACEBOOK SĄ ZŁE DLA MŁODZIEŻY

- Portale społecznościowe są wylęgarnią złych rzeczy dotyczących młodzieży. Zdjęcia pedofilskie, kontakty, które się tam pojawiają, kwestie agresji i sposób, w jaki młodzi ludzie się z sobą porozumiewają... Wczoraj zobaczyłem komentarze nastolatków pod tym filmem. Słownictwo było takie, że ja się zaczerwieniłem, czytając to - przyznaje Jarosław Popek.

JEŚLI KOGOŚ BIJĄ, TO TRZEBA MU POMÓC

- Ludzi z mojego pokolenia uczono, że jeśli kogoś biją, to trzeba stanąć w jego obronie. Tutaj wszyscy się patrzeli, komentowali. To pokazuje absolutny brak empatii - podkreśla Adam Chmielecki z Magazynu Solidarność.

ODPOWIEDZIALNOŚĆ NAS WSZYSTKICH

Zdaniem komentatorów, wydarzenia, które miały miejsce przed szkołą na Gdańskim Chełmie pokazują, że młodzież musi być dodatkowo edukowana, by rozumiała zagrożenia współczesnego świata i narzędzi, którymi się posługuje, w tym mediami społecznościowymi. Odpowiedzialność za wydarzenia spada natomiast także na rodziców, wychowawców, nauczycieli, a w szerszym kontekście na wszystkie osoby dorosłe, które mogą świecić przykładem.


puch