Komentarze Radia Gdańsk

Prowadzi: 

09:05

środa,

26 kwietnia 2017

Wikipedia chce walczyć z fake newsami. Politolog: "Są dwa rozwiązania"

Założyciel Wikipedii Jimmy Wales ma uruchomić nowy serwis informacyjny, by walczyć z "fałszywymi informacjami" zalewającymi internet. Będzie się nazywał Wikitribune (czyli Wikitrybuna), a jego mocnymi stronami ma być neutralność i brak reklam.

Serwis ma skupiać zawodowych dziennikarzy i wolontariuszy. Każdy piszący będzie musiał powołać się na źródło podawanej informacji. Wszyscy będą też zobowiązani do publikowania w całości tekstowych zapisów nagrywanych wywiadów.

- Myślę, że trzeba podjąć taką próbę i walkę - mówił Jan Hlebowicz z Gościa Niedzielnego. - Żyjemy w czasach postprawdy i jest w tym dużo racji. Mam tylko pewną wątpliwość, dlatego że produkowanie fake newsów to jest dzisiaj jedna z zasadniczych domen prowadzenia polityki, co pokazała chociażby kampania w Stanach Zjednoczonych. Jeden i drugi kandydat prześcigali się w nieprawdziwych informacjach, które zaczynały żyć własnym życiem, które często przekładały się bardzo realnie na wyniki w sondażach poszczególnych kandydatów - zwracał uwagę dziennikarz.

- To jest zjawisko, z którym będzie moim zdaniem bardzo trudno walczyć - uważa Maciej Sandecki z Gazety Wyborczej Trójmiasto. - Portale społecznościowe wygenerowały nowy rodzaj komunikacji ze światem. Bardzo dużo ludzi dostaje informacje poprzez Facebooka. Ale te informacje są jak gdyby kształtowanie indywidualnie do potrzeb każdego odbiorcy, na przykład w zależności od tego, jakie kto ma poglądy polityczne, czym się interesuje, na co klika i tak dalej. Odbiorca traktuje te informacje jako prawdę - zaznaczał dziennikarz dodając, że często wiadomości "z drugiej strony" uznawane są przez czytelnika za nieprawdziwe.

- Problem jest realny i będzie narastał - mówił Andrzej Skiba z Instytutu Debaty Publicznej. - Mamy dwa możliwe rozwiązania. Pierwsze - próba wpływania na to jakie treści się ukazują, jakiekolwiek formy cenzury, które ja odrzucam z samej zasady, bo jestem zwolennikiem wolności słowa i odpowiedzialności za nie. Natomiast druga kwestia to jest monitorowanie tego typu działalności i reagowanie na to, jakie pojawiają się wypowiedzi. Prosty przykład - jeżeli tworzymy jakikolwiek news, powinno być podane źródło, skąd dane informacje pochodzą.

IAR/mar