Komentarze Radia Gdańsk

Prowadzi: 

09:05

wtorek,

18 kwietnia 2017

Czteropasmowa Władysława IV w Gdyni? "To przeciwieństwo europejskich trendów"

Władze Gdyni rozważają poszerzenie głównej arterii w mieście do czterech pasów. Ulica Władysława IV ma w ten sposób połączyć Międzytorze ze Śródmieściem. - To przyniesie odwrotny skutek, samochodów zamiast mniej, będzie jeszcze więcej - mówili goście Komentarzy w Radiu Gdańsk.
Gośćmi audycji byli fotoreporter Maciej Kosycarz, Łukasz Piesiewicz ze Stowarzyszenia Miasto Wspólne, blogerka Małgorzata Puternicka, Małgorzata Tarasiewicz - Mieszkańcy dla Sopotu i Michał Stąporek z portalu Trójmiasto.pl.

KORKI BĘDĄ WIĘKSZE

Łukasz Piesiewicz ze Stowarzyszenia Miasto Wspólne podkreślał, że pomysł ma zwolenników i przeciwników. - Jedno jest pewne: korki faktycznie będą większe. Wiadomo, że jak się poszerzy drogę do centrum, to będzie tu więcej aut. Gdynia nie ma pieniędzy na połączenie z dzielnicami północnymi, a jak widać ma pieniądze na drogę, która rozryje Śródmieście. Mówi się, że to ma być przyjazna czteropasmówka, ale w praktyce ludzie zrezygnują z korzystania z komunikacji miejskiej - tłumaczył gość Radia Gdańsk.

BRUTALNY PODZIAŁ MIASTA

- Ten pomysł to przeciwieństwo europejskich trendów. W Helsinkach w 2025 roku mieszkańcy w ogóle nie będą musieli używać samochodów. Minibusy mają rozwozić obywateli na żądanie. Nikt nie planuje tam czteropasmówki dzielącej miasto na dwie części. Takie podziały były już w Gdańsku, mam na myśli na przykład Elbląską. Dolne Miasto było tego ofiarą. W Sopocie też aleja Niepodległości brutalnie dzieli miasto na górne i dolne - dodała Małgorzata Tarasiewicz.

Maciej Kosycarz zaproponował, by wprowadzić w Polsce rozwiązania znane na przykład z Włoch. - Jak ograniczyć ruch w centrum? Byłem w Toskanii, pojechaliśmy zobaczyć krzywą wieżę. Wjechałem samochodem do strefy dla mieszkańców. Kamery mnie wychwyciły i dostałem mandat ok. 100 euro. Podobnie jest w Londynie - mówił fotoreporter.