Komentarze Radia Gdańsk

Prowadzi: 

09:05

środa,

12 kwietnia 2017

Kłopoty ze szkołą w Kokoszkach. Komentatorzy: "Od początku było sporo wątpliwości"

Kurator oświaty stwierdziła nieważność decyzji w sprawie przekazania Pozytywnej Szkoły Podstawowej prywatnej fundacji. W szkole uczy się ponad tysiąc dzieci.

O kłopotach ze szkołą w Kokoszkach mówili goście Komentarzy Radia Gdańsk. Program poprowadził Jacek Naliwajek. Jego gośćmi byli: Adam Chmielecki - Magazyn Solidarność, Jarosław Popek - Dziennik Bałtycki i Maciej Sandecki - Gazeta Wyborcza Trójmiasto.

Pomorska kurator oświaty mówiła, że szkoła w Kokoszkach została powołana przez miasto z "rażącym naruszeniem prawa" i dlatego ogłosiła nieważność decyzji prezydenta Gdańska o przekazaniu placówki prywatnej fundacji.

- To eksperyment na skalę całej Polski, który został wykonany na żywym organizmie. To dla mnie bardzo niejasna sytuacja, a takie nie powinny zdarzać się w życiu publicznym. Jeśli coś jest publiczne, to niech prowadzi to organ publiczny, jeśli prywatne, to niech prowadzi organ prywatny - mówił Adam Chmielecki.

Jarosław Popek zaznaczył, że kwestia szkoły to dla niego trudna sprawa, bo sam mieszka w Kokoszkach. - Większość dzieci moich sąsiadów chodzi do tej szkoły, moi znajomi obawiają się o jej przyszłość. Miasto powinno ją przejąć i wprowadzić taki system, jak w innych szkołach publicznych. Pamiętajmy, że sąd mógł unieważnić decyzję Pawła Adamowicza, ale nie zrobił tego ze względu na ciągłość funkcjonowania szkoły - podkreślał.

- Od samego początku miałem wątpliwości czy to wszystko jest zrobione prawidłowo. Jeśli obiekt wybudowany za pieniądze z naszych podatków zostaje przekazany prywatnej fundacji, to pojawiają się wątpliwości. Teraz te odczucia się potwierdziły - dodawał Maciej Sandecki.

mili