Komentarze Radia Gdańsk

Prowadzi: 

09:05

środa,

22 marca 2017

Będzie ograniczenie handlu w niedzielę? "Obawiam się, że nie będzie dotyczył małych sklepów i portów"

- Mówimy o ograniczeniu handlu, a nie całkowitym zakazie - podkreślali goście komentarzy w Radiu Gdańsk. Skomentowali w ten sposób projekt obywatelski, który we wtorek zarekomendował rząd.
Gośćmi Jacka Naliwajka byli: Adam Chmielecki – Magazyn Solidarność i Jarosław Popek – Dziennik Bałtycki.


- Solidarność była inicjatorem tego projektu obywatelskiego - przypominał Adam Chmielecki. - Związek jest autorem projektu ustawy, ale też zmobilizował opinię publiczną. Cieszymy się, że rząd przyjął, mimo uwag, pozytywne stanowisko. To jest ważne dlatego, że umożliwia też rozpoczęcie ścieżki legislacyjnej. Myślę, że teraz wszystko jest na dobrej drodze, choć szczegóły są oczywiście do wynegocjowania - mówił.

NIE ZAKAZ, TYLKO OGRANICZENIE

Jarosław Popek przypomniał, że chodzi nie o zakaz handlu w niedzielę, tylko ograniczenie handlu. - Z tego co wczoraj słyszałem z wypowiedzi urzędników różnych ministerstw, będzie bardzo dużo wyjątków. Teraz jest kwestia tego, jak te wyjątki zapisać w ustawie. Obawiam się, że cała sprawa skończy się tym, że ustawa będzie dotyczyła tylko i wyłącznie sprzedawców czy pracowników hipermarketów dużych sieci handlowych. Nie będzie dotyczyła małych sklepów rodzinnych, które też zatrudniają pracowników zewnętrznych. Nie będzie dotyczyła portów. Ja nie jestem przeciwnikiem tej ustawy, jeśli miałoby to poprawić byt i dobre poczucie pracowników to jak najbardziej jestem za - mówił dziennikarz.

W wtorek 21 marca rząd zarekomendował - choć z "licznymi uwagami" - dalsze prace nad obywatelskim projektem dotyczącym zakazu handlu w niedzielę. Nie określił, w ile niedziel nie będzie można handlować. Nie zgodził się natomiast na karanie więzieniem za złamanie zakazu handlu. Zgodnie z obywatelską propozycją, zakaz handlu w niedzielę miałby dotyczyć większości placówek handlowych, z odstępstwami.

Handel mógłby odbywać się jedynie w dwie kolejne niedziele poprzedzające święta Bożego Narodzenia, w ostatnią niedzielę przed Wielkanocą, w ostatnią niedzielę stycznia, czerwca, sierpnia oraz w pierwszą niedzielę lipca. W wigilię Bożego Narodzenia - chyba, że przypada w niedzielę - oraz w Wielką Sobotę "handel oraz wykonywanie innych czynności sprzedażowych" mogłoby się odbywać do godz. 14. Projekt przewiduje też odpowiedzialność karną za złamanie zakazu handlu – chodzi tu o grzywnę, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. (PAP)

mar