Komentarze Radia Gdańsk

Prowadzi: 

09:05

piątek,

17 marca 2017

Będzie podniesienie opłat za parkowanie w centrach miast? "To zależy tylko od samorządów"

- Podwyższenie opłaty za parkowaniu w centrum miasta wbrew pozorom nie zależy od rządu, tylko od samorządów - mówili komentatorzy Radia Gdańsk.
Gośćmi Agnieszki Michajłow byli: Jan Błaszkowski - Fakty TVN, Roman Daszczyński - gdansk.pl i Jacek Rybicki - publicysta i związkowiec.

Samorządy będą mogły same ustalać opłatę za parkowanie w ścisłych centrach miast, może być ona nawet trzykrotnie wyższa niż obecnie - poinformował minister Mateusz Morawiecki. Jeśli przepisy wejdą w życie, w centrum miasta opłata za godzinę postoju może wzrosnąć do 9 złotych. Chodzi o miasta powyżej 200 tys. mieszkańców. Więcej na ten temat pisaliśmy >>> tutaj.

TO WYBÓR SAMORZĄDÓW

- Ostatecznie radni będą decydować czy utworzą takie strefy śródmiejskiego parkowania czy też nie i ile się w nich będzie płacić - mówił Jan Błaszkowski. - Druga uwaga jest taka, że przykład parkingów pokazuje, jak można poślizgnąć się na własnej karierze politycznej lub ją zbudować. Gdańsk i granda z sezonowymi parkingami w Gdańsku Brzeźnie w zeszłym roku pokazała jak wyhamowała kariera prezydenta Piotra Grzelaka, który "kolanem dopychał parkingi", jak się potem okazało przed sądem, nielegalnie. A jednocześnie zbudowała jakiś potencjał społeczny, autorytet i rozpoznawalność Kacpra Płażyńskiego, który reprezentował mieszkańców Brzeźna w tym sporze - powiedział dziennikarz Faktów TVN.

TRZEBA SZERZEJ ROZPATRYWAĆ PROJEKT

- Według niektórych badań, 20 do 30 procent ruchu generują Ci, którzy szukają miejsca do zaparkowania - podkreślał Jacek Rybicki. - Otóż ten projekt trzeba rozpatrywać nieco szerzej, niż tylko określenie górnego pułapu ceny za godzinę do 9 złotych. On w swoim uzasadnieniu mówi wyraźnie, że celem jest wygospodarowanie miejsc postojowych poza ciągami ulic i placami miejskimi. Jak się obawiam, że niektórzy będą traktowali owe 9 złotych, jeśli to wejdzie w życie, jak źródło dodatkowych pieniędzy do budżetów samorządowych. Natomiast nie będą temu towarzyszyły działania kompleksowe, takie jak na przykład budowa parkingów wokół strefy śródmiejskiej, nawet bezpłatnych, które zabezpieczą miejsca do parkowania - wyraził obawy działacz związkowy.

NOWE STREFY TEŻ MOGĄ POWSTAWAĆ

Roman Daszczyński odniósł się do wypowiedzi Jacka Rybickiego i przypomniał, że nowe strefy parkowania mogły już dotąd powstawać. - W Gdańsku jest kilka takich przypadków. Między innymi chodzi o tereny wokół Olivia Business Centre. Ponieważ w tych biurowcach pracuje mnóstwo ludzi, oni nie mieli gdzie parkować, stawiali samochody w okolicznych uliczkach. Rada dzielnicy poprosiła radę miasta, żeby rozszerzyć tę strefę płatnego parkowania. Natomiast tutaj mówimy o czymś zupełnie innym. Otóż samorządy nie miały możliwości podnoszenia kwoty maksymalnej. Rząd stwarza możliwość, żeby ta kwota była wyższa - tłumaczył.

mar