Komentarze Radia Gdańsk

Prowadzi: 

09:05

środa,

15 marca 2017

Brexit coraz bardziej realny. Co to oznacza dla Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii?

Brexit jest coraz bardziej realny. Co wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może oznaczać dla mieszkających tam Polaków? Czy scenariusz tak zwanego "twardego Brexitu" może się spełnić?

Między innymi o tym rozmawiali komentatorzy Radia Gdańsk. Gośćmi Wojciecha Sulecińskiego byli: Jan Hlebowicz - Gość Niedzielny, Jarosław Popek - Dziennik Bałtycki i Daniel Stenzel - TVN24.

KWESTIA OTWARTA

- To jest wciąż kwestia otwarta - mówił Jan Hlebowicz. - Rynek pracy ma być regulowany, jeśli chodzi o kwestię imigrantów. Mówi się, że nie będą mieli problemów ci, którzy pracują chociażby w służbie zdrowia czy IT, czy innych wyspecjalizowanych zawodach. Natomiast mogą mieć problemy ci, którzy pracują w zawodach niżej płatnych czy wymagających większych kompetencji. Ja bym nie popadał w skrajne emocje i nie zakładał, że tak zwany "scenariusz nuklearny" będzie realizowany - mówił dziennikarz.

BĘDZIE TWARDY BREXIT?

Parlament brytyjski nie zaakceptował poprawki, która miałaby uregulować status imigrantów na Wyspach Brytyjskich - podkreślał Jarosław Popek. - Natomiast nie zapominajmy o tym, że brytyjska prasa pisze o negocjacjach z Unią Europejską, ale też nie wyklucza takiego scenariusza, że Brexit odbędzie się bez jakichkolwiek umów. Będzie to tak zwany "twardy Brexit", który zakończy się tym, że Wielka Brytania zostanie poza Unią Europejską bez jakichkolwiek zobowiązań i kontraktów handlowych z UE - dodał.

TRZEBA WYSŁAĆ SYGNAŁ DO LONDYNU

- A propos "twardego Brexitu" to zdaje się, że szef Rady Europejskiej powiedział parę miesięcy temu, kiedy decydowały się losy Wielkiej Brytanii "Albo twardy Brexit, albo żaden Brexit". Wysłał jasny sygnał z wszelkimi konsekwencjami, że właściwie to będzie działało w dwie strony. - przypominał Daniel Stenzel. - Jeśli Brytyjczycy myślą, że pozbawią praw socjalnych - i to nie tylko takie "rodzynki" czyli lekarzy czy informatyków, tylko wszystkich - a w zamian nic nie stracą, to są w błędzie. To jest ważne, żeby wysłać sygnał do Londynu. Dobrze, że w tej sprawie jest człowiek o wrażliwości z Europy środkowo-wschodniej, czyli Donald Tusk, który na pewno będzie o to bardziej zabiegał, niż szef Rady Europejskiej z Francji, Niemiec czy Luksemburga - uważa dziennikarz TVN24.

mar