Komentarze Radia Gdańsk

Prowadzi: 

09:05

środa,

01 marca 2017

Kardynał Nycz apeluje: Stwórzmy korytarz humanitarny dla uchodźców z Syrii. "Są dwie kwestie"

Kardynał Nycz w specjalnym liście z okazji Wielkiego Postu apeluje do rządu o uruchomienie korytarza humanitarnego. Dzięki niemu, kilkaset osób z Syrii mogłoby przyjechać do Polski na leczenie. - Trzeba rozgraniczyć realną chęć pomocy z polityką - ocenili goście Komentarzy w Radiu Gdańsk.

W Komentarzach Radia Gdańsk gośćmi byli Jarosław Popek, Dziennik Bałtycki, Maciej Kożuszek, dodatek pomorski Gazety Polskiej Codziennie i Andrzej Skiba z Instytutu Debaty Publicznej. Audycję prowadził Jacek Naliwajek.

Kardynał Kazimierz Nycz w liście na rozpoczynający się Wielki Post przekonuje, że Polska jest gotowa na przyjęcie uchodźców. Duchowny proponuje, by polski rząd uruchomił korytarz humanitarny. Dzięki niemu, kilkaset osób mogłoby przyjechać do Polski na leczenie. Chodzi o pomoc dla najbardziej potrzebujących osób. Kardynał Nycz pisze, że diecezje są do tego przygotowane, a do tego widać dobrą wolę samorządów.

WOŁANIE NA PUSZCZY

Maciej Kożuszek zauważa, że korytarz humanitarny to tylko jeden z elementów listu kardynała Nycza. - Jest tam mowa także o Ukraińcach. Poza tym, oddzielam dwie kwestie. Jedna sprawa to diecezje, a druga to przyjmowanie konkretnych kwot uchodźców - mówi.

- Co to za różnica czy czy to Caritas przyjmuje chorych czy samorząd? Nie ma żadnej. Te organizacje, które chcą pomóc i które na to stać, powinny to robić. Zwolennikami przyjmowania uchodźców są często przeciwnicy PiS. Rząd mówi, że przyjmowania nie będzie. Wezwanie kardynała Nycza to takie wezwanie na puszczy, bo w tej kwestii nic się nie zmieni - odpowiada Jarosław Popek.

WĄTEK POLITYCZNY I WĄTEK POMOCY

- To interesujący apel. Są dwa wątki: polityczny i realnej pomocy. W kampanii wyborczej w 2015 roku niektóre formacje straszyły uchodźcami, a teraz cynicznie wykorzystują dramat tych ludzi do swoich rozgrywek z rządem. Jestem zwolennikiem przyjęcia osób z problemami zdrowotnymi, jeśli oczywiście są możliwości. Ludziom trzeba pomagać. Oddzielmy jednak politykę od możliwości pomocy.mich