Komentarze Radia Gdańsk

Prowadzi:  quellio_cron

09:05

środa,

11 stycznia 2017

34. posiedzenie Sejmu. Czy zakończy spory? "Jestem pełen niedobrych przeczuć"

"Dziś o godz. 12, w sali plenarnej, otwieram 34 posiedzenie Sejmu RP" - napisał na Twitterze marszałek Sejmu Marek Kuchciński.  Czy zakończy ono dotychczasowe spory? - Mamy niedobre przeczucia - mówili Komentatorzy Radia Gdańsk.

Według posłów opozycji, przede wszystkim PO, którzy od 16 grudnia blokują salę plenarną Sejmu, grudniowe 33. posiedzenie Sejmu nie zakończyło się i trwa przerwa w nim, a głosowania, które 16 grudnia odbyły się w Sali Kolumnowej m.in. ws. ustawy budżetowej na 2017 r. były nielegalne.

Gośćmi Komentarzy byli: Maciej Sandecki – Gazeta Wyborcza Trójmiasto, Piotr Semka – tygodnik Do Rzeczy, Andrzej Skiba – Instytut Debaty Publicznej. Audycję prowadził Jacek Naliwajek.

WOJOWNICZE NASTAWIENIE

- Nie będę się bawił w żadne diagnozy, uważam, że nastawnie Grzegorza Schetyny jest bardzo wojownicze i jestem pełen niedobrych przeczuć. Chciałbym, żeby ten konflikt się jakoś ułożył. Był ten bardzo gwałtowny zwrot Schetyny w kierunku pójścia na zwarcie, za którym, jak za panią matką, poszedł Petru - na razie nie widzę powodów do optymizmu - mówił Piotr Semka.

BĘDZIE ZWARCIE?

Maciej Sandecki również nie widzi powodów do optymizmu. Uważa, że dojdzie do zwarcia. - Biorę pod uwagę najczarniejszy scenariusz. Łącznie z tym, że być może straż marszałkowska będzie przy pomocy BOR będzie wynosić posłów z sali plenarnej. A bardziej realistyczny scenariusz wydaje się taki, że znowu obrady zostaną przeniesione do sali kolumnowej. Będziemy mieli taka dychotomiczną sytuację w Polsce, że będą dwa sejmy. Niczego dobrego to nie wróży - mówił dziennikarz.

DWA ZASKOCZENIA

- Jestem podwójnie zaskoczony - przyznał Andrzej Skiba. - Pierwszy raz zaskoczyło mnie to, że na początku roku okazało się, że jest jakaś propozycja porozumienia, co do której jest zgoda w większości klubów poselskich w Sejmie. Natomiast drugi raz zaskoczyło mnie wtedy, kiedy pan Petru powiedział, że jednak tego porozumienia nie ma. Dlaczego mówię o zaskoczeniu? Ponieważ ja od początku twierdziłem, że obie strony - umownie to ujmując - będą szły na zwarcie. W związku z tym zaskoczeniem była próba porozumienia i być może - jak wówczas myślano - skutecznej mediacji Kościoła katolickiego.

mar