Komentarze Radia Gdańsk

Prowadzi:  quellio_cron

10:13

piątek,

30 grudnia 2016

Najważniejsze wydarzenia 2016 roku dla Polski? Wyniki sondażu zaskakują

Światowe Dni Młodzieży i Program 500+ - to najważniejsze wydarzenia mijającego roku dla Polski - wynika z sondażu opublikowanego na stronie Ministerstwa Pracy. - O ile 500+ dotyczy wielu rodzin i pokazuje społeczne wyczucie władzy, to ŚDM szybko się skończyło i nie ma bezpośredniego wpływu na życie Polaków - oceniają goście Komentarzy Radia Gdańsk.
Na podium wśród najważniejszych wydarzeń 2016 roku znalazła się też wizyta papieża w Polsce. Kolejne były: nowa władza, protesty społeczne, szczyt NATO, Brexit. 43 proc. ankietowanych odmówiło odpowiedzi.

W studiu Radia Gdańsk gościliśmy działacza związkowego i publicystę Jacka Rybickiego, Jana Błaszkowskiego z Faktów TVN i Romana Daszczyńskiego z portalu Gdańsk.pl. Program prowadził Jacek Naliwajek.

WYNIKI DOWODEM SPOŁECZNEGO WYCZUCIA

Jacek Rybicki twierdził, że odpowiedzi w większości podyktowane tym, o czym pisały i mówiły media. Podkreśla, że zarówno Światowe Dni Młodzieży, jak i realizacja 500+ to wydarzenia, które były przedstawiane w najmniej "plemienny sposób". - Wskazania pokazują społeczne wyczucie. Słowa papieża Franciszka o potrzebie aktywności były bardzo ważne. Mi w głowie utkwiły: "Nie zamykajcie się w szufladach" i "Wstańcie z kanap". 500+ zapewnia z kolei kwestię bezpieczeństwa socjalnego. Każdy stawia je na pierwszym miejscu i tak odbierany był program - mówił.

ŚDM - BYŁO PRZYJEMNIE, ALE SIĘ SKOŃCZYŁO

Czy Światowe Dni Młodzieży były dla Polski rzeczywiście tak istotnym wydarzeniem? - To gruba przesada - zauważył Roman Daszczyński. - Przyjechało mnóstwo ludzi z całego świata, ulice stały się barwne. Fakt, to było przyjemne, ale się skończyło i nie ma żadnego wpływu na życie Polski. Gdyby ludzie posłuchali wtedy papieża, to prawdopodobnie byliby bardziej otwarci na problemy Syrii i tragedię Aleppo. Polacy nie chcą widzieć tego co tam się dzieje, jesteśmy zamknięci.

500+ TO TRWAŁY PROGRAM DLA LUDZI

Z kolei Jan Błaszkowski był zdania, że sondaż został wadliwie stworzony - trzeba było wybrać pośród podanych odpowiedzi, nie było miejsca na refleksję nad własną odpowiedzią. - Ludzie nie pomyśleli o tym, co w ich życiu było najważniejszym wydarzeniem. Potrafię zrozumieć liderowanie programu 500+. To wydarzenie w skali trwałej, dotyczy ponad 2 milionów rodzin. Co do Światowych Dni Młodzieży wydaje mi się, że wygrała polityczna poprawność. Ankietowanym wypadało zakreślić, że to było ważne - mówił w Radiu Gdańsk.

- Ale być może pan Jacek Rybicki ma rację, bo na ten czas oderwaliśmy się od "plemienności". Czuliśmy dumę z Polski. Czuliśmy, że jesteśmy krajem, w którym obcy bardzo dobrze się czują - dodał.

Posłuchaj audycji:


Dominika Raszkiewicz