Komentarze Radia Gdańsk

Prowadzi:  quellio_cron

11:47

środa,

21 grudnia 2016

Atak w Berlinie a gra polityczna. "W Sopocie tłumu nie taranował uchodźca"

- Ten zamach na pewno przypomina o konsekwencjach przyjęcia ponad miliona uchodźców - mówi Piotr Semka w Radiu Gdańsk. O tym, jak Atak w Berlinie wpłynie na politykę, rozmawiają goście audycji Komentarze Radia Gdańsk. - Czy Angela Merkel straci poparcie Niemców? - pyta prowadzący program Wojciech Suleciński.
Zdaniem Piotra Semki (DoRzeczy), punktem odniesienia jest zamach w Nicei. Wówczas policjanci francuscy, przypomina Semka, zdołali zorganizować pościg i zastrzelili kierowcę ciężarówki. - Ten zamach na pewno przypomina o konsekwencjach przyjęcia ponad miliona uchodźców. Na jaw wychodzi jednak druga rzecz, która kompromituje Merkel. Niemieckie służby nie wiedzą, kto dokonał zamachu - czy była to pojedyncza osoba, czy grupa - a zamachowiec nadal jest niezłapany - mówi Semka. Zdaniem Gościa Radia Gdańsk Niemcy mogli lepiej zabezpieczyć Jarmark, na terenie którego doszło do tragedii.


POLSKA POLITYKA A STRACH PRZED UCHODŹCAMI

Śmierć 12 osób i polskiego kierowcy odbiła się echem w mediach na całym świecie. Do tragedii nawiązał także Jarosław Kaczyński w czasie przemówienia na Jasnej Górze.

- Wszystkie tego typu sytuacje są wykorzystywane przez polityków, którzy nie chcą dopuścić do tego, żebyśmy przyjmowali uchodźców. Przedwczoraj prezydent Sopotu zapowiedział, że chętnie przyjmie uchodźców Syryjskich. Prezydent Gdańska także prowadzi politykę proimigracyjną. Teraz ci samorządowcy będą pod obstrzałem ludzi, którzy nie chcą, żebyśmy tu sprowadzili kogokolwiek, nawet chrześcijan z Syrii, bo może zdarzyć się zamach - mówi Jarosław Popek (Dziennik Bałtycki).

komentarzeRG58Jarosław Popek i Krzysztof Katka w Radiu Gdańsk. Fot. Radio Gdańsk/puch


W SOPOCIE TŁUMU NIE TARANOWAŁ IMIGRANT

- Przypomnijmy sobie, co się stało nie tak dawno w Sopocie. Gdzie człowiek, później leczony psychiatrycznie, wjechał w tłum na ul. Bohaterów Monte Cassino. Dyskutowano wówczas, czy i jak tej sytuacji można było zapobiec. Dodam, że nie był to uchodźca. Zatem stawianie znaku równości pomiędzy uchodźcami i terrorystami jest niewłaściwie - mówi Krzysztof Katka (Gazeta Wyborcza). - Oczywiście emigracja ma wpływ na terroryzm i będzie to jeden z ważniejszych tematów towarzyszących kampanii wyborczej w Niemczech. Ale w jaki sposób wpłynie na wyborców, to jeszcze zobaczymy - dodaje.

W audycji Komentarze Radia Gdańsk także o sporach w Sejmie i Senacie oraz zmianach w Trybunale Konstytucyjnym.


Posłuchaj audycji:

puch