Komentarze Radia Gdańsk

Prowadzi:  Jarosław Popek

09:05

środa,

20 października 2021

"Było merytoryczne, pokazało, gdzie rzeczywiście tkwi słabość unii". Komentatorzy o przemówieniu premiera

19 października premier Mateusz Morawiecki mówił w Parlamencie Europejskim o demokracji w Polsce. Pojawiły się komentarze ogłaszające jego zwycięstwo, ale też takie, mówiące o całkowitej porażce polskiego premiera. Jarosław Popek poprosił o opinię również Małgorzatę Puternicką, blogerkę, publicystkę związaną z portalem Gdańsk Strefa Prestiżu oraz Andrzeja Ługina, prezesa Fundacji dla Gdańska i Pomorza.


Małgorzata Puternicka wysoko oceniła przemówienie premiera Morawieckiego. - Było merytoryczne, pokazało, gdzie rzeczywiście tkwi słabość unii, która w tej chwili umożliwia atak na Polskę i Węgry. Próbował pokazać drogę, którą powinniśmy iść, nie po to, żeby z unii wychodzić, tylko właśnie po to, żeby nie było nawet myśli o wyjściu, żeby po prostu reformować ją w takim kierunku, jaki nakreślił premier Morawiecki. Czyli unia państw suwerennych, sprawiedliwa, traktująca wszystkich jednakowo. Oczywiście cała lewicowa część Parlamentu Europejskiego była bardzo przeciwna, ale w tej całej debacie uderzył mnie ogromny udział polskich europosłów w atakowaniu Polski. Byłam zażenowana, było mi po prostu wstyd, nie za Polskę, tylko za tych europarlamentarzystów, którzy plują we własne gniazdo. To zupełnie niebotyczne - mówiła z oburzeniem.

Z kolei Andrzej Ługin przypomniał, że rzeczywistym tematem dyskusji nie był wcale kształt Unii Europejskiej. - Od dawna mówi się o państwach narodowych w Unii Europejskiej albo o federacji, wspólnym wojsku, wspólnych instytucjach, które mają rządzić Europą i tak naprawdę o jakimś Związku Radzieckim, który ma powstać. Natomiast podczas debaty prof. Legutko powiedział: "Nie boimy się europejskiego prawa. Boimy się europejskiego bezprawia". Myślę, że chodzi tu nie o podział Unii Europejskiej na państwa narodowe i federacyjne, ale o bezprawie, które tak naprawdę chce się nam wcisnąć poprzez lewicującą większość w Unii Europejskiej - wskazywał.