Komentarze Radia Gdańsk

Prowadzi:  Michał Pacześniak

09:05

wtorek,

05 października 2021

Gdańsk dotuje szkolenia dla nauczycieli na temat LGBT+. "Trzeba to skontrolować, bo sprawa jest delikatna"

Czy Gdańsk powinien wspierać finansowo szkolenia z "orientacji psychoseksualnej" i "tożsamości płciowej", skierowane do nauczycieli i organizowane przez znane z wyszydzania symboli religijnych stowarzyszenie Tolerado? W audycji "Komentarze Radia Gdańsk" dyskutowali o tym goście Michała Pacześniaka: Andrzej Ługin z Gdańsk Strefa Prestiżu oraz Bartosz Stracewski z TVP3 Gdańsk.

Bartosz Stracewski wskazywał, że w dyskusji powinniśmy odwołać się do oczekiwań rodziców. - Uczniowie w żadnej sprawie nie powinni być traktowani przedmiotowo, ale podmiotowo. Czy uczniowi potrzebne jest to, żeby nauczyciele przechodzili tego typu szkolenia? Czy w tym wieku są w stanie powiedzieć cokolwiek na temat swojej tożsamości płciowej? Jak są edukowani w domu, czy są edukowani i w jakim to idzie kierunku? Dopiero jak postawimy te pytania i uzyskamy na nie odpowiedzi, powinniśmy podejmować dyskusję na temat tego, czy nauczycielom są potrzebne tego typu kursy - mówił.

Z kolei Andrzej Ługin zwracał uwagę na kontrowersje, które wzbudza działalność stowarzyszenia Tolerado. - Reputacja tej organizacji nie jest kryształowa, a tolerancyjni są chyba tylko dla tych, którzy myślą tak samo jak oni. Myślę, że powinny to prowadzić osoby i organizacje, które nie są z Gdańska, a z zewnątrz i mają chyba większą praktykę w takich szkoleniach. To powinno zostać skontrolowane, ponieważ sprawa jest delikatna. Tak naprawdę to, co powie Tolerado, co organizatorzy takich szkoleń przekażą nauczycielom, nauczyciele będą starali się przekazać najmłodszym obywatelom naszego miasta, Gdańska, mając to za prawdę - podkreślał.