Komentarze Radia Gdańsk

Prowadzi:  Piotr Kubiak

09:05

środa,

14 kwietnia 2021

Wpływ decyzji ws. aresztu Sławomira Nowaka na ocenę polskiego sądownictwa. "Zwykły obywatel traci zaufanie"

Dlaczego część sędziów, określających się mianem "nadzwyczajnej kasty", darzy szczególnymi względami polityków Platformy Obywatelskiej? Czy zwykły obywatel może liczyć na takie samo traktowanie, jak politycy lewej strony sceny politycznej? W "Komentarzach Radia Gdańsk" gośćmi byli Artur Ceyrowski - tygodnik "Sieci", portal stefczyk.info oraz Marek Formela - "Gazeta Gdańska", portal wybrzeze24.pl.

- Myślę, że warto przypomnieć, że we wtorek ukazała się w Kijowie informacja, że postawiono zarzuty przedsiębiorcy, który wręczał Sławomirowi Nowakowi łapówki. Informacja z warszawskiego sądu w połączeniu z oświadczeniem Donalda Tuska marnie świadczy o podjętej decyzji sędzi Sądu Okręgowego w Warszawie. Zwłaszcza jeśli uwzględni się wcześniejsze orzeczenia sądu apelacyjnego, który odrzucał zażalenia i podkreślał, że to sankcja dotkliwa, ale konieczna ze względu na m.in. ewentualną ucieczkę oskarżonego za granicę - mówił Marek Formela.

- Ciężko jest stanąć w obronie wymiaru sprawiedliwości. Moim zdaniem ogromnym problemem jest to, że zwykły obywatel traci przez takie historie zaufanie do sądów. Ogromna część sędziów w Polsce ma problem z wymaganą ustrojowo apolitycznością i są też obawy co do ich bezstronności. Chyba nikt tak mocno nie zburzył zaufania do wymiaru sprawiedliwości w Polsce jak oni. Na to nakładają się trudne do wytłumaczenia wyroki, w których widzimy, że możni tego świata są traktowani inaczej niż zwykli obywatele - przyznał Artur Ceyrowski.