Komentarze Radia Gdańsk

Prowadzi:  Jarosław Popek

09:10

czwartek,

01 kwietnia 2021

Jedna strona mówi o zdrowiu, druga o politycznej walce. Kto zyska najwięcej na planowanej wycince drzew w Brzeźnie?

Lasy i parki nie bez przyczyny nazywane są zielonymi płucami. Choć kiedyś ich występowanie również w granicach miast było normą, obecnie coraz częściej zauważamy kurczenie się zasobów leśnych. Tendencja ta widoczna jest w szczególności na terenach miejskich. W "Komentarzach Radia Gdańsk" Jarosław Popek porozmawiał z Małgorzatą Puternicką, blogerką i publicystką oraz Andrzejem Potockim, tygodnik "Sieci" i portal wpolityce.pl o kolejnych wycinkach drzew w Gdańsku.

Siedem tysięcy podpisów pod petycją w obronie pasa nadmorskiego trafiło w piątek do Urzędu Miejskiego w Gdańsku. To efekt społecznej akcji, mającej na celu zachować las w Brzeźnie. Aktywiści chcą przeprowadzenia konsultacji w sprawie planu zagospodarowania tego terenu w okolicy ul. Jantarowej i al. Hallera. Pomysłodawcą akcji zbierania podpisów było zrzeszenie Zielona Fala-Trójmiasto. Jego członkowie nie zgadzają się na zabudowę hotelowo-gastronomiczną, przewidzianą w planie zagospodarowania przestrzennego dla terenów leśnych przy molo w Gdańsku.

- Władze, przymuszone skalą protestu, być może się ugną. Chociaż pewna wypowiedź wiceprezydenta Grzelaka nie napawa optymizmem. Mówił, że zbieranie podpisów ma charakter polityczny. Tak nie jest, to jest kwestia naszego zdrowia - mówiła Małgorzata Puternicka o wycince drzew w Brzeźnie.

- Stwierdzenie pana Grzelaka, że ta sprawa jest polityczna, to standardowe tłumaczenie władz Gdańska. Brzeźno to bardzo atrakcyjny teren dla deweloperów. Miastu to się bardziej opłaca niż tereny zielone - skomentował planowaną wycinkę drzew w Brzeźnie Andrzej Potocki.