Komentarze Radia Gdańsk

Prowadzi:  Piotr Kubiak

09:05

czwartek,

04 marca 2021

Dwa lata temu Aleksandra Dulkiewicz została prezydentem Gdańska. "To jest polityka historycznej ignoracji"

Mijają dwa lata prezydentury Aleksandry Dulkiewicz. W "Komentarzach Radia Gdańsk" podsumowujemy kadencję prezydent Gdańska w poszczególnych dziedzinach zarządzania miastem. W czwartkowej odsłonie programu poruszyliśmy m. in. kwestię polityki historycznej. Kilka dni temu "Solidarność" dostała 50 tys. zł kary za banery upamiętniające 40-lecie istnienia związku. Historia ma dalszy ciąg - są oświadczenia, "Solidarność" mówi, że kary nie zapłaci. Jednak sytuacji dotyczących polityki historycznej było więcej. Co okazało się najbardziej bulwersujące? Na to pytanie odpowiedzieli Artur Ceyrowski, z tygodnika "Sieci" i portalu stefczyk.info oraz Andrzej Ługin, z serwisu Gdańsk Strefa Prestiżu. Rozmowę prowadził Piotr Kubiak.
- To jest polityka historycznej ignorancji - kontynuowana, bo takie wydarzenia miały już miejsce za rządów śp. Pawła Adamowicza. To on rozpoczął podjazdową wojnę z polskim rządem, a później z PO, w której podkreślał swą niezależność od wszystkich i Gdańska od Polski. Mnie najbardziej dotknęła historia dotycząca Westerplatte. Niestety, historycy przez wiele lat nie mogli prowadzić tam prac, bo miasto to utrudniało. Żołnierze, którzy polegli - przez 80 leżeli w masowym grobie - pod stosami śmieci, ziemi, liści. Mieliśmy sporo historii pokazujących, że współczesny Gdańsk jest rządzony przez ludzi, którzy są historycznymi ignorantami. Wystarczy wspomnieć plac, na którym Niemcy postawili pod ścianą obrońców poczty, zamieniony w stanowisko kubłów na śmieci - mówił Artur Ceyrowski.

- Sprawa Westerplatte jest najbardziej bulwersująca. Zaczęło się od nieporządków, na polu bitwy zarządzanym przez miasto był jeden wielki śmietnik. Bulwersujące było też to, że pani prezydent odwiedziła to miejsce dopiero dwa miesiące po odnalezieniu poległych obrońców. Chyba nie ma nikogo w Urzędzie Miejskim Gdańska, kto by o polityką historyczną dbał. Ten problem jest znany od lat. Natomiast to, co dzieje się podczas kadencji Aleksandry Dulkiewicz, woła o pomstę do nieba.