Komentarze Radia Gdańsk

Prowadzi:  Piotr Kubiak

09:10

czwartek,

18 lutego 2021

Kontrowersje wokół budowy Węzła Karwiny. "To nie wygląda poważnie i nie stawia Gdyni w roli partnera do dyskusji"

Czy decyzje władz Gdyni dotyczące planowanej budowy Węzła Karwiny zablokują rozwój kolei w kierunku Kaszub? Czy lekceważenie przez Polaków obostrzeń epidemicznych doprowadzi do ponownego całkowitego zamknięcia gospodarki? Piotr Kubiak w "Komentarzach Radia Gdańsk" wspólnie z Arturem Ceyrowskim z tygodnika "Sieci" i portalu stefczyk.info oraz Michałem Pacześniakiem z gdańskiego oddziału TVP dyskutował o bieżących wydarzeniach w kraju i regionie.

Budowa Węzła Karwiny w Gdyni budzi kontrowersje. Spółka PKP PLK jest oburzona. Kolejarze twierdzą, że miasto jednostronnie zerwało porozumienie. Czy będą problemy z rozwojem kolei aglomeracyjnej?

- Wcześniej władze miasta poprosiły o dodatkowe miliony dofinansowania, tłumacząc się wzrostem kosztów m.in. budowy wiaduktów na Wielkopolskiej. Uzgodniono całość ze stronami zaangażowanymi w projekt, nagle po czterech latach i dodatkowym dofinansowaniu unijnym władze wycofały się z tej większej inwestycji, zostawiając jednocześnie całą pulę dofinansowania, o którą wcześniej wnioskowano. Teraz za powiększoną kwotę chcą wybudować mniejszą inwestycję i jednocześnie nie poinformowano o tym partnera, jakim jest PKP. To niestety nie wygląda poważnie i nie stawia Gdyni w roli poważnego partnera do dyskusji - wskazał Artur Ceyrowski.

- Wydaje mi się, że Gdynia ma duży problem z dogadywaniem się i kończeniem tego, co planuje. Tutaj mówimy o inwestycji dokumentowej w 2017 roku, a mamy rok 2021. Nie widać żadnego postępu. Z koleją szczególnie, mówimy nawet o czymś chyba ważniejszym, jeśli chodzi o kwestie rozwoju portu w Gdyni. Rozbudowuje się, następuje rozwój, są inwestycje. Tymczasem linia kolejowa, która miała dostarczyć m.in. towary do portów, będzie kolidować z budową lokalnej magistrali, te pociągi będą się mijać. Nie wyobrażam sobie, by nie doszło do porozumienia - przyznał Michał Pacześniak.