Komentarze Radia Gdańsk

Prowadzi:  Piotr Kubiak

09:05

czwartek,

11 lutego 2021

Komentatorzy Radia Gdańsk: "W tym proteście nie chodzi o wolność mediów, a o pieniądze"

Dlaczego cyfrowi giganci i duże zagraniczne firmy medialne próbują unikać płacenia podatków w państwach, w których działają? Z jakich powodów prywatne koncerny medialne buntują się przeciwko wprowadzeniu składki z reklam w Polsce, choć takie rozwiązania zostały wprowadzone w wielu innych krajach Unii Europejskiej? O tym rozmawialiśmy w "Komentarzach Radia Gdańsk".
Gośćmi Piotra Kubiaka byli Małgorzata Rakowiec z gdańskiego oddziału Telewizji Polskiej oraz Artur Ceyrowski z tygodnika "Sieci" i portalu stefczyk.info.

- Ta sytuacja jest bardzo ciekawa, ponieważ część mediów zdecydowała się na wykorzystanie swoich anten czy też przestrzeni medialnej do tego, żeby nie informować ludzi o tym, co się dzieje. W taki sposób, że tej informacji nie było. Jest to ciekawe w kontekście tego, dlaczego taka forma protestu, a nie tradycyjna. Pewnie po to, by zwrócić uwagę na ten temat. Wyświetlenie czarnej planszy nie jest argumentem do szukania rozwiązań. Jestem przekonana, że to na pewno nie będzie służyło tym, którzy protestują, a ten protest już jest podchwycony przez polityków i wykorzystywany do politycznych celów - przyznała Małgorzata Rakowiec.

- Daninę mają płacić ogromne koncerny medialne, które osiągają minimum milion przychodów z reklam w roku. Cały czas mówimy nie o ustawie, nie o nowym prawie, a o projekcie, który wyciekł do mediów i "mleko się wylało". Z czego ten protest wynika? Przypomnijmy, że mowa jest o podzieleniu się zyskiem z reklam z Narodowym Funduszem Zdrowia. Ktoś powie, że koncerny płacą w Polce podatki. Owszem, ale jednocześnie zatrudniają specjalistów do optymalizacji podatkowej, żeby uniknąć generowania kosztów. W tym proteście nie chodzi o wolność mediów, a o pieniądze - mówił Artur Ceyrowski.