Komentarze Radia Gdańsk

Prowadzi:  Olga Zielińska

09:05

środa,

27 stycznia 2021

Goście Radia Gdańsk o śmierci Polaka w Plymouth: "Ten człowiek został zagłodzony. Trudno mówić, że była to wola Boża"

Nie żyje Polak, który od listopada 2020 r. przebywał w stanie wegetatywnym w szpitalu w Plymouth. Kilkakrotnie był odłączany od aparatury podtrzymującej życie. Były skargi ze strony Polski do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, wnioski do brytyjskiego sądu zostały odrzucone. Profesor Wojciech Maksymowicz powiedział: to było barbarzyńskie morderstwo.


Gośćmi Olgi Zielińskiej w audycji „Komentarze Radia Gdańsk” byli Małgorzata Puternicka, blogerka, publicystka oraz Robert Kwiatek, fotoreporter, działacz dawnej opozycji.

- Informację o śmierci Polaka w Wielkiej Brytanii przyjęłam z ogromnym skutkiem. Państwo polskie zrobiło chyba nawet więcej niż standardowo się w takich sytuacjach robi, bo ktoś błyskawicznie wpadł na pomysł przyznania paszportu dyplomatycznego tylko po to, by móc próbować ratować jego życie, a przede wszystkim uniknąć najgorszego: głodowej śmierci. Smutne, że te zabiegi nie wystarczyły, żeby zdążyć – mówiła Małgorzata Puternicka.

- Ten człowiek de facto został zagłodzony. Trudno mówić o tym, że była to wola boża. Przegraliśmy, ale walczyliśmy. Jesteśmy jeszcze ludźmi, którzy walczą o tego typu wartości, bo świat już o nie nie walczy. Być może przegramy całą bitwę o wartości ludzkie, o życie, ale podejmujemy ją - dodał Robert Kwiatek.