Komentarze Radia Gdańsk

Prowadzi:  Olga Zielińska

09:05

wtorek,

19 stycznia 2021

Dyskusja o nieprawidłowościach w LWSM "Morena". Dlaczego nikt nie został ukarany? "Stanowisko prokuratury jest niezrozumiałe"

Nieprawidłowości w LWSM "Morena". Dewastacje budynków na zlecenie, ukrywanie azbestu w przedszkolu, fałszowanie wyborów do rady nadzorczej czy próba zdyskredytowania posła PiS Kacpra Płażyńskiego, który próbuje pomóc mieszkańcom. Dlaczego, mimo działania na szkodę tysięcy mieszkańców, ujawnienia, szeregu nieprawidłowości nikt nie został ukarany?

Gośćmi "Komentarzy Radia Gdańsk" byli: Małgorzata Puternicka, blogerka, publicystka oraz Robert Kwiatek, fotoreporter, działacz dawnej opozycji. Rozmawiała Olga Zielińska.

- Stanowisko prokuratury jest absolutnie niezrozumiałe. Rozmawiałam również z posłem Płażyńskim na ten temat, który - chyba jako jedyny poseł stąd - próbuje coś z tym zrobić. Prokuratura umorzyła postępowanie. Nie zrobiła żadnego krokju, nie wyjaśniła. Pan Henryk Talaśka, wiceprezes spółdzielni, niestety zachowuje się jak udzielny władca i zakodowały mu się czasy, kiedy był szefem komitetu partyjnego PZPR we Wrzeszczu i prawdopodobnie te same metody. Bo przecież zarzut fałszywego pełnomocnictwa był mu postawiony, a on ten zarzut odwraca. Cieszę się, że wreszcie gdańszczanie zaczęli walczyć o swoje, pomimo takich ogromnych sprzeciwów i pomimo ogromnych trudności. Cieszę się, że pomagają dziennikarze, angażują się posłowie. Tak powinno być - mówiła Małgorzata Puternicka.

- Niestety, trzeba przyznać, że Gdańsk to żyzna gleba dla takich szemranych układów budowanych przez ogromne siły. Wiemy nie od dziś, że synekurami dla byłych działaczy partyjnych PZPR były spółdzielnie mieszkaniowe i to trwa do dziś. Nikt dotychczas z tym porządku nie zrobił. Myślą, że ludzie nie będą widzieli, a media będą milczały. Czas również na zmiany w prokuraturze. Naszym włodarzom również powinno zależeć na tym, by oczyścić miasto z takich układów. Należy się to mieszkańcom, miastu. W pojedynkę poseł Kacper Płażyński sobie rady nie da, pojedyncze medium również łatwo załatwić. Łatwo jest zrobić to, by policja negatywnie interweniowała. Szansą jest to, że więcej ludzi się obudzi, więcej podmiotów, mediów i zaczną walczyć o prawdę i uczciwość - dodał Robert Kwiatek.

Kilka minut po godz. 17:00 Maciej Naskręt będzie rozmawiał z mieszkańcami z bloków spółdzielni LWSM "Morena". Gościem programu będzie też Kacper Płażyński poseł Prawa i Sprawiedliwości, z którym porozmawiamy o ujawnieniu próby zdyskredytowania. Zachęcamy do słuchania.