Komentarze Radia Gdańsk

Prowadzi:  Andrzej Urbański

09:05

wtorek,

05 stycznia 2021

Trwa kontrola w UCK WUM. Komentatorzy: "To komunikat dla innych placówek, że powinny być transparentne w działaniach"

Wynik kontroli NFZ, która trwa w Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, w związku z zamieszaniem wokół przedterminowych szczepień był jednym z tematów audycji "Komentarze Radia Gdańsk"Czy można znaleźć usprawiedliwienie dla szczepień celebrytów i polityków poza ustalona wcześniej kolejnością? Czy mamy do czynienia z podwójnymi standardami moralności, a może jest to czysty egoizm?

Gośćmi Andrzeja Urbańskiego byli Edyta Gronowska, prezes Towarzystwa Edukacyjnego Lokomotywa oraz prof. Grzegorz Grochowski, politolog, Uniwersytet Gdański, animator życia kulturalnego.

 

- Na sprawę szczepień celebrytów spojrzałabym szerzej. Każdemu z nas zdarza się czasami zrobić błąd, jakąś złą rzecz, ale dopóki żyjemy w prawdzie i stać nas na refleksję, mamy szansę na rozwój. Problem zaczyna się w relatywizowaniu oceny etycznej. Na naszych oczach mamy szansę zaobserwować spiralę kłamstw, w którą musi wejść człowiek, instytucja, by usprawiedliwić swoje działania. My, jako społeczeństwo, mamy szansę dla siebie, żeby wyciągnąć wnioski do poprawnego działania na przyszłość - powiedziała Edyta Gronowska.

 

- W przypadku celebrytów mamy do czynienia z wykroczeniem poza zasady etyczne. Ale jest też drugi aspekt: społeczny. Tu daleki jestem od rzucania kamieni. Człowiek głosi pewne zasady, a dopiero w sytuacji zagrożenia sprawdza się, jak się zachowamy. Fakt upowszechnienia tego zjawiska ma ten dobry walor jasnego komunikatu dla pozostałych placówek, że są i powinny być transparentne w swoich działaniach - dodał prof. Grzegorz Grochowski.