Komentarze Radia Gdańsk

Prowadzi:  Andrzej Urbański

09:10

środa,

25 listopada 2020

Naukowcy przeciwni oskarżeniom wobec Jana Pawła II. "Nie ma obaw, że ten autorytet upadnie, bo jest zbyt oczywisty"

Ponad 1200 profesorów uczelni wyższych i pracowników naukowych podpisało się pod opublikowanym w sobotę listem o prawdę i szacunek w pamięci o Janie Pawle II. To efekt ostatnich ataków na kościół i fali oskarżeń wysuwanych wobec papieża Polaka. Czy apel ludzi nauki przebije się do opinii publicznej?

Prof. Grzegorz Grochowski, politolog, wydział nauk społecznych UG oraz Antoni Szymański, socjolog, były senator IX kadencji byli gośćmi Andrzeja Urbańskiego w "Komentarzach Radia Gdańsk".

- Jan Paweł II to nieprawdopodobnej rangi autorytet intelektualny, jeden z liderów zmian, o jakich nie możemy zapominać. Prawda obroni się sama i jeśli naukowcy wyrażają sprzeciw, nie ma obaw, że ten autorytet w Polsce upadnie, bo jest zbyt oczywisty - powiedział prof. Grzegorz Grochowski.

- Widzimy atak na tradycyjne wartości, na rodzinę, małżeństwo. Nie jestem naukowcem, ale obiema rękoma podpisałbym się pod tym listem. Byłoby źle, gdybyśmy takie autorytety, jak Jan Paweł II, atakowali. Warto szanować jego spuściznę i do niej powracać - dodał Antoni Szymański.