Komentarze Radia Gdańsk

Prowadzi:  Olga Zielińska

09:10

środa,

18 listopada 2020

Praworządność. Co może kryć się pod tym pojęciem? "Chodzi o realizację ideologicznie interpretowanej zasady równości"

Czy władze Gdańska właściwie dysponują podatkami swoich mieszkańców, wspierając finansowo m.in. Centrum Praw Kobiet, które współtworzy komitet "Legalna aborcja - bez kompromisów"? I czy Polska wygra na ostrym finiszu negocjacyjnym po zablokowaniu wraz z Węgrami budżetu UE w związku ze sprzeciwem wobec rozporządzenia, uzależniającego wypłatę środków unijnych od kryterium tzw. praworządności?
W "Komentarzach Radia Gdańsk" gośćmi Olgi Zielińskiej byli dr Łukasz Skupny, związany z Klubem Jagiellońskim oraz Jarosław Popek z Radia Gdańsk.

Na początek poruszony został temat budżetu Gdańska. - Centrum Praw Kobiet jest wspierane przez samorządy, które z Koalicji Obywatelskiej się wywodzą. To jest kwestia pomocy dla konkretnej opcji politycznej - zauważył Jarosław Popek.

- Najbardziej bulwersuje mnie powiązanie Centrum Praw Kobiet z akcją Strajku Kobiet, który był polityczną demonstracją - dodał dr Łukasz Skupny.

Dr Skupny skomentował także kwestię połączenia budżetu UE z praworządnością. - Chodzi nie tylko o ogólne przestrzeganie prawa, ale również o realizację ideologicznie interpretowanej zasady równości. Sprawy sporów ideologicznych rozstrzygałoby gremium bez mandatu demokratycznego - zaznaczył.

- KE nie jest wybierana przez wyborców, a urzędników. Skład może być tak dobrany, że może interpretować każdy przepis na swoją modłę, w zależności od tego, jakie ugrupowanie polityczne ma w KE większość - podkreślił Jarosław Popek.