Komentarze Radia Gdańsk

Prowadzi:  Piotr Kubiak

09:10

wtorek,

17 listopada 2020

UE chce prawa do ingerowania w politykę wewnętrzną Polski i Węgier? "W cieniu są pieniądze i ci, którzy mają największą władzę"

W czwartek w negocjacjach między Parlamentem Europejskim i niemiecką prezydencją zawarto porozumienie w sprawie mechanizmu, dotyczącego warunkowości i praworządności w budżecie UE. Porozumienie zakłada, że Komisja Europejska będzie mogła doprowadzić do zamrożenia środków, np. przy zagrożeniu dla niezależności sądownictwa. Czy Komisja Europejska prowadzi nielegalne działania wobec Polski i Węgier, usiłując powiązać wypłatę funduszy europejskich z tzw. praworządnością?

O to Piotr Kubiak zapytał swoich gości: Piotra Piotrowskiego z "Gościa Niedzielnego" oraz Artura Ceyrowskiego z portalu wpolityce.pl.

- Słyszymy płacz opozycji, że Polska nie dostanie pieniędzy z UE. Ta sama opozycja od lat zabiegała, by Polskę dotknęły sankcje finansowe. Brakuje tu logiki - powiedział Artur Ceyrowski.


- W cieniu są pieniądze i ci, którzy mają największą władzę w Europie. Będą na nie patrzeć, by zabezpieczyć siebie. To np. dzieje się w dobie pandemii w Niemczech. Druga płaszczyzna jest bardziej niebezpieczna. Jako argument podaje się praworządność - dodał Piotr Piotrowski.