Komentarze Radia Gdańsk

Prowadzi:  Olga Zielińska

09:05

czwartek,

12 listopada 2020

Czy policja powinna użyć broni podczas Marszu Niepodległości? "Oczekujemy opanowania w takich sytuacjach"

Podczas Marszu Niepodległości w Warszawie fotoreporter "Tygodnika Solidarność" Tomasz Gutry został postrzelony przez policjanta. Gutry to człowiek-historia, dokumentował przemiany w Polsce, uhonorowany Krzyżem Wolności i Solidarności. Czy użycie broni przez policję było konieczne?

Między innymi o tym Olga Zielińska rozmawiała ze swoimi gośćmi: Michałem Ossowskim, redaktorem naczelnym "Tygodnika Solidarność" i Robertem Kwiatkiem, fotoreporterem, byłym działaczem opozycyjnym.

- Policja jest wyposażona w środki przymusu i w sytuacjach szczególnych może tej broni używać. Czy wczoraj powinna? Trudno powiedzieć. Są bardzo różne filmy, które wskazują na przekroczenie granic dopuszczalności użycia broni, chociażby wobec dziennikarzy. W przypadku pana Tomasza jest to sytuacja skandaliczna, bo trudno sobie wyobrazić, że osoba z widocznym aparatem na szyi, stanowiła jakiekolwiek zagrożenie, a strzelono do niego z bardzo bliskiej odległości. Musimy oczekiwać od policji opanowania w takich sytuacjach. Mamy zapewnienia, że sytuacja zostanie wyjaśniona, a policjant będzie ukarany - mówił Michał Ossowski.

- Policja działa w sposób dziwny - z jednej strony bardzo łagodnie, bojąc się prowokacji, a reaguje ostro i brutalnie. To niekonsekwencja w działaniach. 11 listopada w ogóle nie powinno dochodzić do takich sytuacji. A dziennikarz nie jest w żaden sposób chroniony i wspierany przez służby państwowe, a to jest obowiązek tych służb - dodał Robert Kwiatek