Komentarze Radia Gdańsk

Prowadzi:  Maciej Naskręt

09:05

środa,

18 marca 2020

Ponad pół miliarda złotych deficytu w budżecie Gdańska. Miejscy radni komentują

Deficyt budżetu miasta Gdańska rośnie. Po wtorkowych zmianach, wprowadzonych na nadzwyczajnej sesji rady miasta, wynosi już 515 mln zł. Dodatkowo mówi się o poważnym zwolnieniu gospodarczym w związku z koronawirusem. O tym, z czego wynika niezbyt dobra kondycja budżetu, a także czy samorządy powinny angażować się w pomoc przedsiębiorcom, rozmawialiśmy w Komentarzach Radia Gdańsk.

Gośćmi Macieja Naskręta byli Radni Miasta Gdańska Cezary Śpiewak-Dowbór (Koalicja Obywatelska) oraz Andrzej Skiba (Prawo i Sprawiedliwość).

- Czekamy jak będzie wyglądał pakiet pomocowy ze strony rządu. Wtedy będziemy poważnie rozważać uzupełnienie tego pomocą ze strony miasta - zaznaczał radny Koalicji Obywatelskiej. Cezary Śpiewak-Dowbór odniósł się także bezpośrednio do ustalanego we wtorek budżetu. - Obniżka podatku dochodowego PIT ma na niego duży wpływ. Z jednej strony dobrze, że w kieszeniach mieszkańców zostaje więcej pieniędzy, ale mniej trafia do budżetu - mówił.

Do budżetu miasta Gdańska na 2020 rok odniósł się także Andrzej Skiba. - Od początku patrzymy krytycznie na ten budżet. Wielokrotnie podawałem przykłady zbędnych, kontrowersyjnych wydatków, które należałoby ograniczać. W tych trudnych, nieprzewidywalnych czasach powinniśmy ostrożniej podchodzić do miejskich wydatków. Powinniśmy raczej tworzyć rezerwę, pewną poduszkę finansową - wskazywał radny PiS.