Komentarze Radia Gdańsk

Prowadzi:  Artur Kiełbasiński

09:05

czwartek,

13 lutego 2020

Jak zapobiegać wypadkom z udziałem pieszych? Komentują aktywiści miejscy

W tym roku na polskich drogach zginęło już 100 pieszych. Połowa na przejściach dla pieszych. Jak poprawić sytuację? Zmienić prawo? Czy inwestować w infrastrukturę? O tym rozmawiali goście Komentarzy Radia Gdańsk: aktywiści miejscy Małgorzata Tarasiewicz i Łukasz Cora.
- Można wprowadzać rozwiązania mające na celu upodmiotowienie pieszego przez jego większą ochronę, gdy chce przejść przez pasy, jak w krajach skandynawskich czy Niemczech. Wtedy ustawodawcy biorą pod ochronę prawną pieszego - proponował Łukasz Cora.

Małgorzata Tarasiewicz podkreślała ogromną rolę samorządów w tym zakresie. - Z dużym rozczarowaniem obserwuję to, co się dzieje. Dopiero mieszkańcy muszą wymuszać zmiany, różne rozwiązania. Czasami przez projekty w budżecie obywatelskim udaje się wprowadzić próg podwyższony, czy jakieś oświetlenie - mówiła.

- To się nie stanie samo, to kwestia edukacji obywatelskiej, edukacji kierowców - zaznaczał Cora. - Słyszałem, że rozwiązania, jakie funkcjonują w państwach zachodnich, w Polsce przysporzą jedynie sądom kłopotów. To są głosy sędziów - dodał.

- Myślę, że piesi też powinni być uczuleni na to, że nawet jeśli wejdzie to prawo i będą mieć pierwszeństwo na pasach, nie mogą wejść na pasy bezmyślnie - dodała Małgorzata Tarasiewicz.