Komentarze Radia Gdańsk

Prowadzi:  Andrzej Urbański

09:05

środa,

15 stycznia 2020

Komentatorzy o książce, której współautorem ma być Benedykt XVI: "Papież dystansuje się od publikacji"

Książka "Z głębi naszych serc" ma premierę w środę. Emerytowany papież Benedykt XVI napisał ją z prefektem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, kardynałem Robertem Sarahem. W poniedziałek jej fragmenty opublikował francuski dziennik "Le Figaro". W książce Benedykt XVI napisał, że nie może milczeć w sprawie celibatu. Podkreślił, że ma on wielkie znaczenie i jest niezbędny, aby nasza droga ku Bogu mogła pozostać fundamentem naszego życia. Czy ten głos jest zaskakujący?

Gośćmi Andrzeja Urbańskiego w Komentarzach Radia Gdańsk byli: Edyta Gronowska, członek zarządu Towarzystwa Edukacyjnego Lokomotywa i prof. Krzysztof Kornacki, filmoznawca z Katedry Kultury i Sztuki Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego.

- Nie wiemy, czy to jest do końca oficjalne stanowisko Benedykta XVI, to jednak część książki kardynała Saraha - mówił prof. Krzysztof Kornacki. - Papież Benedykt XVI dystansuje się od publikacji. Pewnie nie chce prowokować konfliktu. Papież Franciszek dużo bardziej myśli nad tym problemem, jednak dość wyraźnie wypowiedział się, że nie ma ochoty stanąć przed Bogiem z grzechem, jakim byłoby zniesienie celibatu. Dziś celibat ma szczególną wartość. To kształtowanie silnej woli i ducha - dodał.

- Mamy do czynienia z dwoma różnymi pontyfikatami. Papież Franciszek przyjmuje formułę zadawania pytań otwartych, może po to, by objawiły się pewne skrajności. I tak podejmuje decyzje, które nie byłyby sprzeczne z prawdami wiary - mówiła Edyta Gronowska. - Papież Benedykt był bardziej wstrzemięźliwy w medialnych publikacjach, stąd też kontrowersje przy tym pontyfikacie są bardziej wyraziste. Zrobił się szum medialny, żeby polaryzować społeczeństwo. Nie wiem, czy ma to zmienić sytuację, czy jest to poszukiwanie nowych rozwiązań dla Kościoła i społeczeństwa. Żyjemy w czasach trudności, być może problemów z powołaniami - dodała.