Komentarze Radia Gdańsk

Prowadzi:  Andrzej Urbański

09:30

środa,

08 stycznia 2020

Komentatorzy o Patriotycznej Pielgrzymce Kibiców: "Można tam poczuć chrześcijańskiego ducha pojednania"

Po raz 12. pojadą się modlić w intencji ukochanej Polski. W sobotę 11 stycznia odbędzie się kolejna edycja Pielgrzymki Kibiców na Jasną Górę. Wezmą w niej udział również pomorscy fani sportu. Ideą przewodnią tegorocznej odsłony będą obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

Gośćmi Andrzeja Urbańskiego byli Antoni Szymański, polityk i socjolog, były senator IX kadencji oraz Robert Kwiatek, publicysta, fotoreporter, dawny działacz opozycyjny. 


- Kiedy słyszę, że ludzie często skonfliktowani i mówiący o sobie złe rzeczy nagle potrafią być wspólnotą, to ogromnie się cieszę. Gdy ogląda się obrazy z Jasnej Góry, to można poczuć tego chrześcijańskiego ducha pojednania. To środowisko na pewno nie jest jednorodne, ale wielu kibiców oczekuje więcej niż tylko oglądania meczów. Chcą być w jakiejś wspólnocie i warto, żeby takim wspólnotom przyświecały jakieś dobre wartości, a to, co się proponuje właśnie na tej pielgrzymce taką wartością jest. Myślę, że ta pielgrzymka będzie po raz kolejny bardzo udanym wydarzeniem - mówił Antoni Szymański.

- Nie ma wątpliwości, że kibice są różni i pewnie jeszcze nie raz dojdzie do zadym i do gorszących scen. Natomiast nie można zaprzeczyć, że w przypadku pielgrzymki jest wykonywany kawał dobrej roboty. Ta praca przynosi owoce. Faktycznie na Jasną Górę przyjeżdżają ludzie, którzy chcą i nie dochodzi do żadnych prowokacji. Jest to forma kształtowania postaw patriotycznych i religijnych. Na pewno jest to platforma, gdzie ludzie się spotykają i mówią o wielu ważnych rzeczach. Nie oczekujmy jednak, że wszystko nagle się odmieni i kibice nagle się pogodzą - dodał Robert Kwiatek.