Komentarze Radia Gdańsk

Prowadzi:  Piotr Kubiak

09:05

wtorek,

31 grudnia 2019

Co było najważniejszym wydarzeniem 2019 roku? Komentatorzy wskazują m.in. wyniki wyborów parlamentarnych i śmierć Pawła Adamowicza

Kończący się rok obfitował w istotne wydarzenia związane ze światem polityki. Nad wagą poszczególnych zdarzeń dyskutowali komentatorzy Radia Gdańsk - Artur Ceyrowski z portalu w polityce.pl oraz Marek Formela z "Gazety Gdańskiej" i portalu wybrzeze24.pl.

- Niewątpliwie ważne były wybory do Parlamentu Europejskiego i polskiego Parlamentu. Ustabilizowały one scenę polityczną na najbliższych kilka lat. Wbrew temu, co słyszeliśmy w Radiu Gdańsk od senatora Rybickiego, Prawo i Sprawiedliwość wygrało te wybory w sposób zdecydowany, dużo lepszy niż kilka lat temu. Nie skorzystało z premii wynikającej z nieprzekroczenia progu wyborczego przez niektóre ugrupowania i zdobyło 235 mandatów w otwartej, demokratycznej rywalizacji. Pewnym cieniem na wyniku wyborów w Polsce położyła się zmowa w wyborach do Senatu. Nastąpiła kartelizacja demokracji, co zaowocowało tym, że partia, które te wybory wygrała, ma tyle samo przedstawicieli w Prezydium Senatu, co partie, które mają dwóch lub trzech senatorów. Mamy do czynienia z rodzajem metakorupcji, którą traktuje się jako zupełnie naturalną - ocenił Marek Formela.

- Nie sposób nie wspomnieć też o śmierci prezydenta Pawła Adamowicza, która w bardzo dużym stopniu zmieniła sytuację polityczną w Gdańsku. Chciałbym zestawić to z dwoma innymi wydarzeniami, o których mówiliśmy - pięcioma nastolatkami, które zginęły w escape roomie w Koszalinie oraz wybuchem gazu w Szczyrku, w którym zginęła cała rodzina. Te trzy - pozornie niezwiązane ze sobą - wydarzenia mają wspólny mianownik. Jest nim bylejakość audytu, który dokonujemy post factum. Cały czas czekamy na raport z tego, co stało się w Koszalinie i w Gdańsku. Nikt nie powiedział "sprawdzam" - zauważył Artur Ceyrowski.