Komentarze Radia Gdańsk

Prowadzi:  Andrzej Urbański

09:05

środa,

06 listopada 2019

Instytut Dziedzictwa Solidarności uzupełnieniem czy konkurencją dla ECS? "To próba powrotu do korzeni, prawdziwych wartości"

W historycznej Sali BHP wręczono nominację do Rady Instytutu Dziedzictwa Solidarności. Instytut został powołany w rocznicę podpisania porozumień sierpniowych. Czy Instytut jest instytucją niezbędną? Czy będzie uzupełnieniem dla ECS-u, czy jego konkurencją?

Gośćmi Andrzej Urbańskiego byli Antoni Szymański, polityk i socjolog, senator IX kadencji oraz Robert Kwiatek, dziennikarz, fotoreporter, dawny działacz opozycyjny.

- Dziedzictwo sierpnia wymaga, aby powstawały wokół tej tematyki rozmaite instytucje - mówił Antoni Szymański. - To jest kolejny krok. Myślę, że będzie pewna konkurencja pomiędzy Instytutem Dziedzictwa Solidarności a ECS-em. Chciałbym, aby to była twórcza konkurencja. Aby to nie było "w kontrze", a żeby obie instytucje niosły tę ideę solidarności poprzez wystawy, konferencje, spotkania. Aby te instytucje były otwarte dla publiczności, ale żeby ECS nie były tylko dla ludzi związanych ideowo z PO, a nowa instytucja dla ludzi związanych z PiS, bo obie powinny być dla wszystkich - dodał.

- Basil Kerski jako dyrektor ECS powinien przejrzeć swoje działanie - mówił Robert Kwiatek. - Myślę, że nie do końca wypełnia swoje zadanie i swoją misję. Przez niego czytanie solidarności i wolności jest zbyt szerokim pojęciem. W przypadku Instytutu jest próba powrotu do korzeni, do prawdziwych wartości, czego symbolem jest przecież Sala BHP, która znajduje się tuż obok ECS. Nie wiem, czy ktoś z ECS-u był w Sali BHP, zatroszczył się o nią, porozmawiał. Były jakieś próby porozumienia, ale nic z tego nie wyszło - zaznaczał.