Kawałek świata i herbata

Prowadzi: 

18:10

czwartek,

10 stycznia 2019

Stracił 2,5 mln pszczół. Przyjaciele z Gdańska przygotowują na jego rzecz kolację miodem płynącą

!!19 września 2018 na długo zostanie w pamięci Rafała Szeli, pszczelarza z podkarpackiego Chmielnika. W jednej chwili zginęło tu blisko 2,5 miliona pszczół z 66 rodzin. Wyniki badań potwierdzają, że do wytrucia doszło na skutek działania bardzo toksycznego dla pszczół insektycydu do dezynsekcji pustych pomieszczeń magazynowych i zwalczania m.in. wołka zbożowego. Jak dokładnie, nie wiadomo. Okoliczne pasieki nie ucierpiały. Źródła zatrucia nie ustalono.

Trzy lata ciężkiej i pełnej wyrzeczeń pracy poszło na marne, a marzenia i nadzieje na lepsze jutro runęły jak domek z kart. Straty oszacowano na 100 tysięcy złotych. To ogromna pszczela i ludzka tragedia zarazem.

- To był szok, że dzieje się to tu i teraz. Miejsce radości zajęło poczucie bezsilności, strachu i naturalnej, ludzkiej złości. Te tragiczne chwile na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Mimo to, każdego dnia, ze wszystkich sił staraliśmy się pomóc naszym pszczołom, na tyle, na ile to tylko możliwe. Łączyliśmy ocalałe, podkarmialiśmy i obserwowaliśmy. Dojrzewaliśmy, by o wszystkim opowiedzieć, bo pszczoły to przecież dobro nas wszystkich - mówi Rafał Szela.

rafał szela 2
Fot. Pasieka Rafał Szela

DRAMAT, KTÓRY ZJEDNOCZYŁ

Od samego początku sprawa budzi ogromne emocje. Przez kilka tygodni żyły nią największe media w całym kraju. Do dziś tysiące osób, za pośrednictwem mediów społecznościowych, wyraża swoje wsparcie, przekazuje słowa otuchy i deklaruje konkretną pomoc. Dramat milionów pszczół zjednoczył, by mogły narodzić się nowe, pszczele idee...

WYJĄTKOWA KOLACJA

W Gdańsku odbędzie się specjalna, charytatywna "Kolacja miodem płynąca". 19 stycznia 2019 plejada trójmiejskich szefów kuchni i aktywistów kulinarnych przygotuje kulinarne spotkanie w hotelu Hampton by Hilton Gdańsk Old Town. Akcja ma na celu wsparcie Rafała Szeli i jego pszczelego projektu edukacyjnego #TAKdlaPszczół, który zamierza tworzyć w całej Polsce.

rafał szela 3-001
Fot. Pasieka Rafał Szela

Kolację przygotują: Ewa Malika Szyc Juchnowicz (Restauracja Malika), Tomasz Deker (Piekarnia - Kawiarnia Tomasz Deker), Paweł Stawicki (Restauracja Mercato, Hilton), Mariusz Pieterwas (Restauracja Krew i Woda), Jacek Koprowski (Restauracja Fino) oraz Jan Kilański (Restauracja Neon). Szefowie zabiorą chętnych w 6-cio daniwoą podróż, której towarzyszyć będzie degustacja i winna opowieść Izy Kamińskiej, specjalistki od szkoleń i autorskich degustacji wina. Inicjatorem wydarzenia i koordynatorem pracy w kuchni jest Kuba Korczak - to w jednej osobie szef kuchni, promotor produktów, marek oraz wyjątkowych inicjatyw kulinarnych. Osobowość telewizyjna i radiowa oraz organizator wydarzeń  kulinarnych.

Kolacja Miodem Płynąca odbędzie się 19 stycznia 2019 o godzinie 18:00 w Hotelu Hampton by Hilton Gdańsk Old Town, przy ul. Lektykarskiej 4 w Gdańsku.

STRONA RAFAŁA SZELI I INFORMACJE O KOLACJI >>> KLIKNIJ TUTAJ

kolacja
Plakat wydarzenia "Kolacja miodem płynąca"

UWAGA!!!! AKTUALIZACJA 14.01.2019!!! KOLACJA ODWOŁANA!!!

Jak poinformowali na organizatorzy kolacja została odwołana. W tej sprawie przysłali następujące oświadczenie.

OŚWIADCZENIE 

     Szczerość, uczciwość i prawdomówność są dla nas wartościami najważniejszymi. Wartości te stały się początkiem naszej społeczności opartej na wzajemnym zaufaniu i poszanowaniu każdego z jej członków. Wasze wsparcie jest dla nas czymś niesamowitym, do czego odnosimy się z ogromną wdzięcznością i szacunkiem. Wierzymy, że razem potrafimy zrobić więcej dla pszczół i nas wszystkich, móc bezinteresownie pomagać innym, by pomnażać dobro, którym zostaliśmy obdarzeni.
    
    Tym bardziej jest nam przykro poinformować, że planowana na 19 stycznia 2019 kulinarna akcja charytatywna „Kolacja Miodem Płynąca” w Gdańsku nie odbędzie się. Pośród wielu fantastycznych Partnerów, pełnych zapału, chęci bezinteresownego pomagania i wiary w misję zaproponowanego przez nas programu #TAKdlaPszczół, znalazł się podmiot, którego aktywność odbiega od rozumianego przez nas pojęcia „charytatywne wsparcie”. Sytuacja, w której się znaleźliśmy, jest dla nas niezwykle przykra i bolesna. Czujemy się w obowiązku o tym niezwłocznie zawiadomić i przedsięwziąć adekwatne i transparentne działania.


     Z osobami, które nam zaufały i zadeklarowały swój udział w kolacji skontaktujemy się niezwłocznie drogą mailową. Wszystkie darowizny przekazane na poczet „Kolacji Miodem Płynącej” zostaną w pełni zwrócone na podane w przelewach numery kont, a potwierdzenia zwrotu prześlemy drogą mailową.

     Środki przekazane nam w ramach zbiórki na Pomagam.pl/PasiekaRafalSzela – „Odbudujmy Pasiekę Rafała” są w pełni zabezpieczone i oczekują na rozpoczęcie sezonu pszczelarskiego, a tym samym Odbudowy Pasieki Rafała Szeli i realizacji wszystkich założonych celów.
Nie poddajemy się, a nasza współpraca na rzecz pszczół niebawem znajdzie swoją kontynuację. Będziemy Was o tym na bieżąco informować.

Oświadczenie wspólnie składają:
Rafał Szela / Pasieka Rafał Szela
Maciej Szela / Stowarzyszenie Pro Regione
Hampton by Hilton Gdańsk Old Town
Ewa Malika Szyc-Juchnowicz
Tomasz Deker
Paweł Stawicki
Mariusz Pieterwas
Jacek Koprowski
Jan Kilański
Izabela Kamińska
Włodzimierz Raszkiewicz