Kawałek świata i herbata

Prowadzi: 

18:10

wtorek,

18 grudnia 2018

Barbara Wypustek przed świętami maluje skrzaty, bo rzeczy proste mają moc i dają szczęscie

Jedni pieką pierniki, inni robią stroiki.., a Barbara Wypustek maluje przed świętami skrzaty. Zobaczyła kiedyś skrzaty na skandynawskiej stronie internetowej i jakoś tak zapałała do nich namiętnością. Teraz znajomych obdarowuje tymi skrzatami, a też zauważyła, że ludzie którzy obserwują jej pracę chcą się do niej przyłączyć. To może proste malarstwo, ale sprawia ludziom radość, jak świecąca choinka, stara zabawka, skrzat ma siłę przypominania sobie o czystej radości.

Barbara Wypustek jest z zawodu pielęgniarką, chociaż chciała być malarką. Nie dostała się do liceum plastycznego, przyjęto ją do pielęgniarskiego. Malowanie zawsze jednak za nią chodziło. Uczestniczyła w plenerach, warsztatach, prowadziła zajęcia z malowania. Z powodzeniem wykonuje zawód pielęgniarki, jest specjalistką od trudno gojących się ran, w dzień jeździ do pacjentów rozrzuconych po całym Trójmieście wieczorami za to maluje.

barbara wypustek 5
Jeden ze skrzatów Barbary Wypustek zagościł na naszej radiowej choince. Fot.RG

Pierwszą wystawę miała pięć lat temu w "Perle Bałtyku" w Nowym Porcie. Pokazanie twórczości Barbary Wypustek to był pomysł jej koleżanek Marzeny Grochowskiej i Iwony Kwiatkowskiej. I tak to się zaczęło. Teraz Basia ma 3-4 wystawy w roku. Biblioteki, małe knajpki w takich miejscach można zobaczyć jej  obrazy. Każda wystawa cieszy ją ogromnie, ludzie zauważyli jej twórczość i zaczęli kupować obrazy. Basia maluje seriami, ma okresy na żaglówki, gdańskie bramy, dźwigi portowe, baletnice... no i zawsze w okresie Bożego Narodzenia na skrzaty.

basia wypustek1
Barbara Wypustek. Czasami maluje grzeczne skrzaty, czasami lubi artystycznie poszaleć. Fot.Pracownia

Baśnia FBPielęgniarka maluje dla własnej radości, ale też przez twórczość stara się nieść pomoc. Od lat jest wolontariuszką Fundacji Hospicyjnej. Dla hospicjum tworzy kartki świąteczne, jej projekty powielane w tysiącach egzemplarzy zasilają konto Fundacji. Uczestniczy też w wielu innych akcjach, między innymi malowania bombek "Gwiazdy malują gwiazdy" z których dochód jest przeznaczany na potrzeby podopiecznych Hospicjum w Gdańsku.

basia wypustek 4

Słodkie i dzielne skrzaty Barbary Wypustek. Fot.Pracownia Baśnia FB

TU ZNAJDZIESZ OBRAZY BARBARY WYPUSTEK >>>> KLIKNIJ TUTAJ


Włodzimierz Raszkiewicz