Kawałek świata i herbata

Prowadzi: 

21:07

środa,

13 listopada 2013

Marek Żukowski - najlepiej się pracuje leżąc lub rozmawiając...

    Profesor Marek Żukowski z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego został tegorocznym laureatem Nagrody FNP w obszarze nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich. Nagrodę otrzymał za badania wielofotonowych stanów splątanych, które doprowadziły do przyczynowości informacyjnej jako zasady fizyki. Tak brzmi oficjalny komunikat prościej można stwierdzić, że to profesor od teleportacji.

Profesor Marek Zukowski zajmuje się zagadnieniami związanymi z podstawami mechaniki kwantowej i kwantową informacją od 1987 roku. Jest autorem blisko 130 prac naukowych (w tym kilku opublikowanych w prestiżowym czasopiśmie Nature), cytowanych łącznie ponad 3000 razy.

W audycji opowiada o tym, że jest zagorzałym biegaczem, przebiegł ponad 40 maratonów, że teleportacja, którą się zajmuje niestety nie dotyczny ludzi, oraz o tym, że fizykowi światowego formatu najlepiej pracuje się leżąc na kanapie w zaciszu domowym albo dyskutując przy tablicy z kolegami fizykami zajmującymi się rozwiązywaniem tych samych problemów.

Posłuchaj rozmowy z Markiem Żukowskim